Başbakan da işçi de 9 bin günde ısrarlı

0
260

     Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM gündeminde bulunan "Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu Tasarısı"yla ilgili kendisiyle görüşen sendika başkanlarının, yaşlılık aylığı için 9 bin gün prim ödeme zorunluluğunun indirilmesi talebine olumlu yanıt vermedi.

Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu ile Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu tasarısıyla ilgili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile dün görüştü. Çalışma Bakanı Faruk Çelik’in de katıldığı görüşme basına kapalı olarak yaklaşık 1.5 saat sürdü.

Toplantı sonrası Türk-İş Genel Başkanı Kumlu, yaşlılık aylığının 7 bin günden 9 bin güne çıkarılması, yatarak tedavi ücretlerinde katkı payının alınması, 58-60 olan emeklilik yaşının 65’e çıkarılması gibi çekinceleri olduğunu ve bunlarla ilgili çekinceleri Başbakan’a ilettiklerini söyledi. "Talepleriniz kabul edilmezse bir eylem planınız var mı?" sorusu üzerine Kumlu, "Var tabi. Başkanlar Kurulumuzu toplayıp, orada alınacak kararlarımızı uygulayacağız" yanıtını verdi.

Hak-İş Başkanı Salim Uslu da "Olmazsa olmazlarınız neler?" sorusu üzerine de "9 bin güne hiçbir şekilde razı olmamız söz konusu değil. Yatarak tedavi hizmetleri, protez paralarının alınması gibi konularda itirazlarımız var" diye konuştu. Uslu, Başbakan’ın 9 bin düzenlemesine dair sendikaların endişelerine karşı çıktığını söyleyerek, kendilerinin de "Biz de 9 bin güne karşıyız" yanıtını verdiklerini aktardı.

Referans Gazetesi

CEVAP VER