BDDK, fatura ödeme merkezlerine karşı uyardı

0
247

Akyüz, BDDK`nın bu ofislerin banka ile çalışırken kesinlikle `banka yetkisinde` ifadesi kullanmalarına izin verilmesini istemediğini bildirdi.

Akyüz, `BDDK aldığı kurul kararını bankalara bildirerek, bu konuda mesleki tanzim ilkeleri oluşturulmasını ve fatura ödeme ofislerinin hangi tür bankacılık işlemlerini yapabileceklerini net olarak belirlememizi istedi. Ay sonunda sanıyorum bu konudaki çalışmalar tamamlanacak` dedi.

Akyüz, BDDK`nın fatura ödeme merkezlerinin `banka yetkisinde` ifadesiyle tüketicileri yanılttığı ve her türlü bankacılık faaliyetlerinde bulunuyor izlenimi yaratmalarından dolayı hassasiyet duyduğunu ve bunun önüne geçilmesini istediğini vurguladı.

Bankacılık sektöründeki son gelişmeleri de değerlendiren TKBB Başkanı Akyüz, bankaların ticari kredi faizlerini yüzde 1`in altına çekmeye başladıklarını söyledi. Akyüz, bireysel kredilerde başlayan faiz rekabetinin ticari kredilerde de yaşanmaya başladığını söyledi. Katılım bankalarının da bu rekabette yer almak istediğini söyleyen Akyüz, iyi müşterilere verilen faizde rekabetin daha da artacağını belirtti.

Milliyet

CEVAP VER