e-imza kullanıcısı 150 bine ulaştı

0
267

Düzenli takipçimiz olan okurlarımız hatırlayacaktır. 19 Ağustos tarihli yazımız `Emekliye 7000 lira borç şoku` başlığını taşıyordu. Söz konusu yazımızda, kendilerine SGK tarafından 7-8 bin TL`lik borç ihbarnamesi gönderilen emeklilerimizin sorununu gündeme taşımıştık. Bu emekliler, Bağ-Kur dışındaki kurumlardan emekli olduğu halde, emekliliğinde Bağ-Kur kapsamında çalışmaya başlayan kişilerdi. Normalde bu kapsamdaki emekli çalışanlardan 2003 yılından beri Bağ-Kur tarafından sosyal güvenlik destek primi kesilmesi gerekiyordu. Oysa Bağ-Kur bu konuda üzerine düşeni yapmamış ve borç yıllar itibarıyla birikmişti. Genç SGK ise Bağ-Kur`un yaptığı ihmali yapmadı ve görevi gereği bu borçların peşine düştü. Ancak bu kez de 500-600 TL aylıkla geçinmeye çalışan emeklilerin karşısına 7-8 bin TL`lik borçlar çıkmaya başladı. Anlayacağınız görevini yapan SGK da haklıydı, feryat eden emekliler de.

E-Güven Genel Müdürü Can Orhun, e-imza sahibi bir kişinin internet bankacılığı ve e-devlet alanındaki bir çok uygulamaya tek bir şifre kullanarak ulaşabildiğini belirterek, `Şu anda da Türkiye genelinde 150 binin üzerinde elektronik imza kullanıcısı bulunuyor` dedi.

Orhun, yaptığı açıklamada, Türkiye`de kurumların ve bireylerin internet ve ilgili uygulamalardan daha etkin ve güvenilir bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak sertifika otoritesi hizmetleri verdiklerini belirtti.

TEK ŞİFRELİ İŞLEM

Türkiye`nin ilk elektronik sertifika hizmet sağlayıcısı olduklarını dile getiren Orhun, kuruluşlara, elektronik imza ve mobil elektronik imza konularında anahtar teslimi projeler üreterek çözümler sunduklarını, e-imza alanında proje danışmanlığı ve sistem entegratörlüğü hizmetleri verdiklerini söyledi. Orhun, E-imza sahibi bir kişinin, internet bankacılığı ve e-devlet alanındaki birçok uygulamaya tek bir şifre kullanarak ulaşabildiğini ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

`E-imza, birden fazla bankaya ait internet bankacılığı uygulaması kullananlar için, her bir bankaya özel ayrı şifre zorunluluğunu tamamen ortadan kaldırıyor ve tüm bankalara tek bir imza ile giriş yapma imkanı sunuyor.`

CEVAP VER