Emeklilik için gün sayanlar prim ödeyecek

0
289

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli olabilmek için üç şartın gerçekleşmiş olması gerekiyor. Belirli gün sayısınca primini ödeyen, sigortalılık süresini dolduranlar emekli olabiliyor. İlk iki şartı tamamladığı halde yaş haddini tamamlayamayanlar beklemede kalıyor. Torba Kanun ile bu kişilerin Genel Sağlık Sigortası kapsamına alındığı duyurulunca rahat bir nefes alan 100 binlerce kişi, hasta olduğunda kötü bir sürprizle karşılaşıyor.

YEŞİL KARTLILAR KURUMA AKTARILIYOR

Emeklilik yaşı bekleyenlere bu süre içinde sağlık primi yatırma şartı geliyor. Yatırmayanlar kamu hastanelerinde cebinden para vererek muayene olabiliyor. Bu mağduriyeti anlatan İsmail Duru, sorunun bir an önce çözülmesini istedi. Bu düzenleme Torba Kanun’a koyulduğunda mutlu olduklarını belirten Duru “Arkasından düzenlemenin iptal edildiğini öğrendik.

Ben yıllarca zaten prim ödemişim, şimdi emeklilik yaşını beklerken sağlık primi ödememi istiyorlar. Bu hiç adaletli değil. Ben muayene olmak için yıllarca sağlık primi ödeyeceksem daha önceki ödediklerim ne oluyor?” sözleriyle tepki gösterdi.

Türkiye’de yaşayan herkesin Genel Sağlık Sigortası (GSS) altına alınmasıyla ilgili düzenlemeye geçiş süreci yaşandığını belirten bir yetkili “1 Ocak 2012’de GSS primi zorunlu olacak. Yeşil kartlılar kuruma aktarılacak. Türkiye’de yaşayan tüm vatandaşlar GSS’ye kavuşturulacak. Asgari ücretin üçte birinden az geliri olanların primini devlet yatıracak. Fazla olanlar ise kendileri ödeyecek” dedi.

CEVAP VER