55 bin kişinin prim borcunu Ziraat ödeyecek

0
300

Ziraat Bankası, hak elde etmesine rağmen primlerini ödeyemediği için emekli olamayan 55 bin kişinin prim borcunu SGK’ya ödeyecek. Kişi başına ortalama 10-15 bin lirayı SGK’ya verecek olan Ziraat, kredi geri ödemelerini emekli maaşından 5 yılda kesecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) prim alacaklarının yeniden yapılandırılması kapsamında Ziraat Bankası devreye girdi. SGK ile varılan anlaşma kapsamında Ziraat Bankası, primlerini ödeyemediği için emekli olamayan 55 bin kişiyi emekli edecek. Prim borçlularının toplam borcunu SGK’ya peşin olarak ödeyecek olan Ziraat Bankası, kredi geri ödemelerini ise emekliliğini elde eden vatandaşın maaşından keserek 5 yılda geri alacak. Toplam 800 milyon liralık kredi yaratılmış olacak.

SGK Başkanı Emin Zararsız’ın yapılandırma kapsamında Ziraat Bankası’yla ortak bir uygulamaya gireceklerini açıklamasının ardından gözler bu uygulamanın detaylarına çevrildi. Banka kaynaklarından alınan bilgiye göre, SGK kayıtlarında emeklilik hakkı elde etmesine rağmen, primlerini ödeyemediği için emekli olamayan ortalama 55 bin kişinin prim borcunu Ziraat Bankası ödeyecek. Böylece banka bu kişilerin emekli olmalarını sağlayacak.

Ziraat, kişi başına ortalama 10-15 bin lira civarında ödeme yapacağı bu yapılandırma kapsamında, kredi geri ödemelerini ise vatandaşlara bağlanan emekli maaşlarından keserek temin edecek. Buna göre Ziraat Bankası maaşlardan yapılacak kesintilerle vatandaşın geri ödemelerini 5 yıllık vadeye yayacak. Bu kapsamda banka, kredi geri ödemesi için bağlanan maaşlarının tamamını değil, üçte ikisini alacak. Maaşın kalan üçte biri ise vatandaşa bırakılacak.

800 milyon TL kredi verecek

SGK’nın yapılandırması kapsamında ortalama 55 bin kişi için 800 milyon lira civarında bir kredi tutarı oluşacağını belirten Ziraat Bankası yetkilileri, bu uygulamayla halen prim borcu birikmiş, süresini doldurmuş ancak prim borçlarını ödeyemediği için emekli olamayan binlerce kişinin emekli olabileceğini belirtti. Bunun Ziraat Bankası tarafından özel olarak geliştirilmiş bir kredi türü olduğu belirten yetkililer, daha önce bu tip kredinin 2006 yılında Bağ-Kurlu’lar için geliştirildiğini hatırlattı. Yetkililer, “Bu uygulamayla biz banka olarak binlerce insana, birikmiş prim borçlarınızı biz sizin adınıza ödeyelim, siz emekli olun, emekli maaşınız bağlandığında da, maaşınızın üçte biri size, üçte ikisi de krediye mahsup edilsin ve 5 yıl vade yapalım, teklifi getireceğiz” açıklaması yaptı.

300 bin de olsa para hazır

Ziraat Bankası kaynakları emekliligini elde etmesine rağmen prim borcunu ödeyemediği için emekli olamayan kişi sayısının ortalama 55 bin kişi olduğunu hesaplarken, SGK kaynakları söz konusu sayının 300 bin kişiye çıkabileceğini belirtti. Ziraat Bankası böyle bir sayıya da hazır olduğunu kaydederek, kesin sayının başvuru sonucunda belli olacağını ifade etti. Böyle bir durumda banka toplam 4.5 milyar liralık kredi hacmi yaratmış olacak.

PTT’ye 4 milyon liralık sürpriz “şifre” kazancı

SGK’YA olan borçların yapılandırılması, PTT’ye de sürpriz kazanç yaratacak. SGK yönetimi, vatandaşların kendilerinin de yapılandırma kapsamına girip girmediklerini anlamak için tek tek kuruma müracaat etmelerini önlemek amacıyla yeni bir hazırlığa girişti. SGK, birkaç gün içinde, vatandaşların kullanımı için bir internet arama sayfasını uygulamaya sokacak. Bu sayfa üzerinden vatandaşlar kendilerinin de kapsamda olup olmadığını öğrenebilecek. Ancak PTT’ye sürpriz kazanç ise bu noktada ortaya çıkacak. SGK, bu sayfayı kendi internet sitesi üzerinden değil, e-Devlet sitesi üzerinden uygulamaya sokacağı için vatandaşların bu sayfayı kullanabilmeleri PTT’den bir şifre almalarını zorunlu kılacak. PTT’den 1 TL karşılığında satın alınan e-Devlet şifresiyle toplamda PTT’nin ortalama 4 milyon TL kazanç sağlayacağı hesaplanıyor.

Vatan

CEVAP VER