Almanya 160 bin Türk anneyi arıyor

0
260

Almanya`da çocuk dünyaya getirdikten sonra Türkiye`ye dönüş yapan 160 bin anne Alman Emeklilik Kurumu`na başvurarak emekli aylığı alma hakkına sahip olabilecek.

Bir dönemler Almanya`da yaşayıp çocuk sahibi olan ve Türkiye`ye dönüş yapan yaklaşık 160 bin annenin, çocuk yetiştirme sürelerinden kaynaklanan emekli aylığı hakkı için müracaat etmediği ortaya çıktı.

Çocuk yetiştirme süreleri için müracaat etmeyen Türk kadınları şimdi Alman Emeklilik Kurumu`na (Deutsche Rentenversicherung) başvurarak, bu sürelerin dikkate alınması suretiyle emekli aylığı başvurusunda bulunabilecek.

1992`den önce doğan her çocuk için 1 yıl, 1992`den sonra dünyaya gelen çocuk başına ise 3 yıl emeklilik primi ödenen annelerin emekli olabilmesi için geriye kalan süreyi borçlanma hakkı var.

Almanya`da doğum yapan annelere aylık ödenecek paranın 79 euro olduğu öğrenildi. Ortalama bir yıllık brüt kazanç elde ettikleri varsayılan annelere, emeklilik sistemi gereği bir tam puan veriliyor. Halen bir puanın karşılığı ise 26 euro. 1992`den önce doğan çocuklar için ise sadece bir yıllık emekli ikramiyesi yatırılıyor. Ancak emeklilik için 5 yıl prim şartı bulunuyor ve annelerin geriye kalan 48 ayı borçlanma hakkı doğuyor. Bu durumdaki kadınlar da en az 70 euro aylık alabilecek.

CEVAP VER