'Alo 174 Sosyal Güvenlik Hattı' kuruluyor

0
255

‘Alo 174 Sosyal Güvenlik Hattı’ kuruluyor

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı, Maliye Bakanlığı’nın "Alo 189 Maliye İhbar, Şikayet ve Danışma Hattı’na benzer bir şekilde "Alo 174 Sosyal Güvenlik Hattı"nı hizmete koymayı planlıyor. "Alo 174 Sosyal Güvenlik Hattı" olarak uygulanacak olan bu sistem sayesinde, vatandaşlarımız sosyal güvenlikle ilgili tüm sorularını sorabilecek, her türlü dilek ve şikayetlerini de bu hat üzerinden ilgili makamlara ulaştırabilecek. Vatandaşa hizmet odaklı çalışan ve bu projeyi gündeme getiren ilgilileri tebrik ediyorum. Bu arada, Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürü olarak görevlendirilen dostum Mustafa Kuruca’ya yeni görevinde başarılar diliyorum. Sevgili Mustafa’nın hizmet etme aşkı ve heyecanı ile İstanbul’a çok büyük yararlar sağlayacağı inancındayım.

Reformdan önce hatırlatma

Bugün, Sosyal Güvenlik Reformu adıyla bilinen kanun tasarısı TBMM’de yasalaşmadan önce sigortalı olanlar ne kazanacak biraz hatırlatmak istedim.

* Reformdan önce herhangi bir sosyal güvenlik kurumu kapsamına giren erkekler 60 yaşında, kadınlar ise 58 yaşında emekli olabilecek. SSK’lılar 7 bin gün, Bağ-Kur ve T.C. Emekli Sandığı iştirakçileri ise 9 bin günü tamamlayarak emekli olabilecek. Reformdan sonra ise sigortalı olanlar kademeli geçişle 7 bin 200 gün çalışarak emekli olabilecek.

* Reformdan önce sosyal güvenlik kapsamına girenlerin ilk 3 bin 600 günlerinin her 360 günü için aylık bağlama oranları yüzde 3 ama reformdan sonrakilerin her 360 günü için yüzde 2 olacak.
‘2 yıllık önlisans programını bitirenlerin intibakı yapılır mı?’

"Ben bir kamu kurumunda görev yapmaktayım. Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi İktisadi ve İdari Programlar Bölümü’nün 2 yıl süreli İlahiyat Programı önlisansından mezun oldum. Diplomada "Diyanet İşleri teşkilatında veya din hizmetleri sınıfında çalışanlar için geçerlidir. Başka amaçla kullanılamaz" ibaresi yer alıyor. Önlisans diplomama göre intibakım yapılır mı? Çalıştığım kurum diploma üzerinde şerh olması sebebiyle intibakımın yapılamayacağını söylüyor. İntibaktan yararlanmam için ne yapabilirim? Cevabınız için teşekkürler." D.G.-Ankara

Sorduğunuz konu, kamu kurum ve kuruluşlarında en çok tereddüt edilen konulardan biridir. Bununla birlikte, Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı maddesinin A-12/d bendine bakalım. Söz konusu bendde,"Memuriyette iken veya memuriyetten ayrılarak (87’nci maddeye tabi kurumlarda çalışanlar dahil) üst öğrenimi bitirenler, aynı üst öğrenimi tahsile ara vermeden başlayan ve normal süresi içinde bitirdikten sonra memuriyete giren emsallerinin ulaştıkları derece ve kademeyi aşmamak kaydıyla, bitirdikleri üst öğrenimin giriş derece ve kademesine memuriyette geçirdikleri başarılı hizmet sürelerinin tamamı her yıl bir kademe her 3 yıl bir derece hesabıyla ilave edilmek suretiyle bulunacak derece ve kademeye yükseltilirler" hükmü yer almaktadır.

Herhangi bir ayrım söz konusu değil
Bu hükmün uygulabilmesi için 657 sayılı kanunda gerekli şartlar belirlenirken bitirilen üst öğrenim açısından herhangi bir ayrım yapılmamakta olup 2 yıl süreli önlisans diploması doğrultusunda intibakınızın yapılması gerekmektedir.

CEVAP VER