Bakan'dan emekliye kötü haber

0
279

‘Emekliye maaş artışı 8 milyar TL yük getirir bunu kaldırmamız zor’

En düşük emekli maaşını 1.200 TL’ye yükseltecek davanın faturası 8 milyar TL’yi bulacak. Çalışma Bakanı, “Bunu kaldırmamız zor görünüyor” dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Anayasa Mahkemesi’nden emekli maaşlarına zam kararı çıkarsa bunun 8 milyar liralık bir maliyeti olacağını belirterek, “Biz kanun neyi emrediyorsa onu yaptık. Anayasa Mahkemesi konuyla ilgili nasıl bir karar verir onu bilemiyorum, ama bunun bize yük getireceği çok açık. Bizim tahmini hesaplamalarımıza göre yaklaşık 8 milyar liralık bir ek yük getirecek. Bunu kurum olarak bizim kaldırmamız zor görünüyor” dedi.

İşçi, Memur ve Bağ-Kur Emeklileri Derneği Başkanı Hamdi Öz’ün maaşının düşük olduğunu ifade ederek bunun düzeltilmesi için açtığı dava, düşük maaşlı yaklaşık 4 milyon emekli için umut olmuştu. Öz’ün Anayasa Mahkemesi’ne taşıdığı davada talep edilen değişiklik yasalaşırsa emekli maaşının 230 lira artması gündeme geldi. Bu artışla birlikte emekli maaşı en az 1.200 TL olacak.

Dinçer, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Türkiye İş Kurumu (İŞKUR), İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve 39 ilçe belediyesiyle istihdama yönelik işbirliği protokolünün imzalanmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin Anayasa değişikliği paketinde sendikalara yönelik düzenleme ile Sendikalar Kanunu’nda yapılan düzenlemeleri sorması üzerine Dinçer, Anayasa kapsamında sendikalarla ilgili iki sorun bulunduğunu, birinin devlet memurlarının toplu iş sözleşmesi yapma, grev ve lokavtla ilgili düzenlemelerin olması, bir diğerinin de işçi sendikalarıyla ilgili toplu iş sözleşmesi grev ve lokavtla alakalı bazı sınırlamaların varlığı olduğunu söyledi.

’İşçilere grev hakkı’

Devlet memurlarının toplu iş sözleşmesi yapma, grev yapma hakkı yokken, işçilerin bu hakkına karşın bazı sınırlamalar bulunduğunu dile getiren Dinçer şunları söyledi: “Devlet memurlarıyla ilgili düzenlemenin Anayasa değişikliği paketine girdiğini memnuniyetle duyduk. Ama eğer böyle bir şey olacaksa beraberinde işçi sendikalarının toplu iş sözleşmesi ve grevle ilgili sınırlandırmalarının kaldırılmasının uygun olacağını düşünüyorum. Eğer Sendikalar Kanunu’nda değişikliği düşünüyorsanız, biz evrensel standartlara uygun sendikal hak ve ve özgürlüklerin alabildiğine genişletildiği bir kanun tasarı taslağını hazırladık. İlgili sosyal aktörlerle de paylaştık. Eğer onlar da destek verirlerse onun takibini yapacağız.”

CEVAP VER