Ben de SSK’lı Kunta Kinte’ydim

0
248

Başbakan Tayyip Erdoğan, kendisini dizi karakteri köle Kunta Kinte’ye benzeten SSK’lı vatandaşa, “Ben de SSK’lıydım, ben de Kunta Kinte’ydim” dedi.

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan kendisini Afrika ormanlarından Amerika’ya köle olarak satılan ve köleliğe karşı direnen bir dizi karakteri olan Kunta Kinte’ye benzeterek, “Ben de SSK’lıydım, ben de Kunta Kinte’ydim” dedi. Ankara’da yapımı tamamlanan sağlık tesislerinin toplu açılış töreni için Altındağ Spor Salonu’ndaki törende konuşan Başbakan, bir vatandaşın, SSK’lılara yönelik uygulamalardan şikayet ederek “Kunta Kinte” benzetmesi yapması üzerine şunları söyledi: “Yani bu ülkenin gerçekten Kunta Kinteleri vardı. Ben de SSK’lıydım, aynı şekilde ben de senin gibi Kunta Kinte’ydim. Sabahın 5’inde, 6’sında gideceksin, hastanede kuyruğa gireceksin, muayene olabilirsen öp başına koy. Ama bir de muayene olduğun zaman hemen bir kart sıkıştırıyorlar kapıda, diyorlar ki ‘böyle böyle muayenehaneye gelirsen orada daha rahat olur bu iş. Bunları hep birlikte yaşadık mı? Yaşadık.”
Şimdi, bunları yaşatanların, kendilerine farlı farklı gösteriler yaptıklarını dile getiren Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti: “Biz bu yola, halk içinde muteber devlet yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi diyerek çıktık. Devlet feda olur, feda edilir ama vatandaşımızın sağlığı feda edilemez. Elimizden geleni yapacağız,
 ardakoymayacağız. Fakat tüm dört dörtlük bu iş başarıldı mı? Hayır. Dört dörtlük başarılmadı. Çünkü sorun insan. İnşallah başaracağız bu işi.” 
Yeşil Kart uygulamasına değinen Erdoğan, “Ancak, burada da büyük bir tezgah var onu da söyleyeyim. Yeşil Kart almaması gerekenlerin de yeşil kart aldıklarını tespit ediyoruz” dedi. Erdoğan, “Maalesef, yani Yeşil Kart almaması gerekenler bile gidiyorlar ne yapıp, yapıp, bakıyorsun bir yeşil kart alıyor, onunla başkasının hakkını gasp ediyor” dedi.

Meclis’in hızı düştü kaybeden Türkiye oldu

DEVLET Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, yasama konusunda son 1-2 yıldırTBMM’nin hızının düşmüş olmasının Türkiye’yi diğer ülkelere göre dezavantajlı duruma düşürdüğünü söyledi. Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) toplantısında konuşan Babacan, “Herkes koşarken biz yavaşlamaya başladık” dedi.TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, YASED Başkanı Piraye Antika, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin de katıldığı toplantıda Babacan, “Kim bu mücadeleyi içeride engelliyorsa, sınırlıyorsa, gölge oluyorsa, bunun hesabını gelecek nesiller soracaktır” dedi.

IMF’siz ilk tahvile 5 milyar dolar talep

HAZİNE’nin dün ihracı için yetki verdiği 2021 vadeli dolar cinsi tahvile 5 milyar dolar talep geldiği belirtiliyor. Satış tutarının 1.5 milyar dolar civarında olduğu ihracın, getirisi ise 5.75 düzeyinde. Hazine dün 2010 yılı dış borçlanma programı çerçevesinde, 2021 vadeli dolar cinsi tahvil ihracı için Bank of America-Merrill Lynch, Barclays Capital ve RBS’ye ortak lider bankalar olarak yetki verdi. Bu ihraç için ‘Bir güven testi oldu’ yorumu yapıldı.

 

CEVAP VER