Bodrum kattaki evin dayanılmaz işkencesi

0
273

İstanbul’daki okurlarımızdan Ayla Zengin, Çarşamba günü “Evini Kiralayana Yüzde 5 Şoku” yazımızı okuyunca, “Siz asıl benim bodrum kattaki evle ilgili şoklarıma bakar mısınız?” diyerek başlamış anlatmaya.

Birlikte okuyalım…

GÜNEŞ GÖRMÜYOR AMA…

“Soyadım Zengin ama ikinci bodrum katta, güneş görmeyen, 100 metrekarelik rutubetli bir evim var. Sadece güneşi değil denizi de görmüyor. Satayım desem 100 bin lirayı zor verirler. Evdeki rutubet, romatizma ağrılarımı artırdığı için 2009 Eylül ayından beri kızımın evinde kalıyorum. Bodrum kattaki evimi de 400 liraya kiraya verdim.

Aynı apartmanın üst katındaki evler ise boğaz manzaralı, çok değerli evler. 100 metrekarelik evi, nefis boğaz manzarasından dolayı, “Bir milyon liraya satıyorum” de, millet kuyruğa girer. Kiraya verecek olsan, aylığı 3-4 bin lira..

Buraya kadar tamam, bir şikayetim yok.

Ancak iş vergiye gelince, durum değişiyor. Vergi olayında bir değil iki şikayetim var.

1. Bodrum katta olan, güneş görmeyen evimin emlak vergisi asgari değeri, ikinci kattaki boğaz manzaralı evle aynı yani 600 bin lira!

“Nasıl olur? Bu işte bir yanlışlık var” diye çırpındım, oraya buraya gittim. Herkes sözbirliği etmişçesine aynı şeyi söyledi;

“Emlak vergisi değeri yönünden, güneş görmeyen bodrum kattaki 100 metrekarelik ev ile aynı binadaki 100 metrekarelik boğaz manzaralı evin değeri aynıdır.”

İnanılır gibi değil ama kanunları hazırlayanlar böyle münasip görmüşler.

Kendi kendime;

“Belli ki kanunları hazırlayanlar, bodrum katta oturmuyorlar. Otursalardı, halden anlarlardı” dedim ve derin bir “off..” çektim.

2. Evin emlak vergisi değerinin yüzde 5’i kadar kira beyan etmem isteniyor.

Evini kiraya verenler, 2010’da yıllık 2.600 liranın üzerinde kira alıyorsa, beyan edecekmiş. Damadımın tanıdığı muhasebeciye gittim. Aldığım kirayı ve evin değerini sordu. Ardından;

“Teyzeciğim, 4.800 lira kira kabul edilmez. Evin emlak vergisi değeri olan 600 bin liranın yüzde 5’inden yani 30 bin liradan aşağı yıllık kira gösteremeyiz. Beyannameyi internetten vermek istediğimizde, sistem bunu kabul etmiyor ve beyannameyi veremiyoruz”

demez mi!

Başımdan aşağı kaynar sular döküldü..”

GERÇEKTEN İŞKENCE

Ayla Teyze’nin şaka gibi durumu gerçekte “bodrum kattaki evin dayanılmaz işkencesi!”

Aynı büyüklükteki iki evden, bodrum kattaki güneş görmeyen ev de üçüncü kattaki deniz manzaralı ev de “emlak vergisi yönünden” aynı değerde kabul ediliyor.

Bitmedi, “kira geliri yönünden” her ikisi için de “emlak vergisi değerinin yüzde 5’i kadar” asgari kira geliri beyan edilmesi isteniyor.

Bunun adı “bodrum kattaki evin dayanılmaz işkencesi” değildir de nedir?

CEVAP VER