Borçlar kanunu hukuk devrimi oldu, en büyük değişiklik ‘dil’de yapıldı

0
285

Baker Tilly Güreli Yeminli Mali Müşavirlik, yasalaşan Borçlar Kanunu ve Türk Ticaret Kanunu hakkında eğitim semineri düzenledi.

Baker Tilly Güreli Yeminli Mali Müşavirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Güreli yeni Türk Ticaret Kanunun devrim niteliğinde olduğunu söyleyerek, “Herkesin yararlanması gereken büyük fırsat” dedi. Borçlar Kanunu Tasarısı Komisyon Üyesi Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu da, 1 Temmuz 2012’de yürürlüğe girecek olan yeni Borçlar Kanunu’nun bir hukuk devrimi olduğunu belirtirken, Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Komite Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp, 5 yılda hazırlanan bu yasanın zamanla değişmesi gerektiğini vurguladı.

ORTAOKUL ÖĞRENCİSİ BİLE ANLAR

Yenu Borçlar Kanunu ile birlikte bir çok konuya açıklık getirildiğini söyleyen Burcuoğlu, “Ortalığı allak bullak etmek istemedik. Ama bu bir hukuk devrimi oldu. Bence bu kanununun en önemli özelliği dili oldu. Ortaokul öğrencisinin bile okuyunca anlayabileceği bir hale getirdik. Dille ilgili büyük savaş verdik. Gençlere ulaşmaya çalıştık” dedi. Kanunun hazırlanması aşamasında başka ülkelerin kanunlarından alıntılar yaptıklarını da dile getiren Burcuoğlu, “Özellikle Almanya ve İsviçre’den esinlendik. Ancak asla kopya bir çalışma da yapmadık” diye konuştu.

EVLADİYELİK DEĞİL, DEĞİŞİR

Türk Ticaret Kanunu Tasarısı Komite Başkanı Ünal Tekinalp ise, “Tasarı 5 yılda hazırlandı. 675 oturum yapıldı. Avrupa’nın çeşitli ülkeleri ticaret hukuku bakımından incelendi” dedi. Tekinalp, “Avrupa Birliği siyasi bir birlik haline geldi. Kendi içinde yeni bir ticaret hukuku da ortaya çıkardı. Bu tasarı da evladiyelik değil. Bu yeni tasarı da da sık sık değişiklikler yapılacaktır” diye konuştu.

KANUN SADECE 500 ŞİRKETE GÖRE YAPILMADI

TÜRK Ticaret Kanunu Tasarısı Komite Başkanı Prof. Dr. Ünal Tekinalp, yeni tasarının bütün ticari işletmelere yönelik olarak hazırlandığını vurgularken, şöyle konuştu: “Türkiye’de halka açık 500 civarında şirket bulunuyor. Bunların 350 tanesi borsada işlem görüyor. Türkiye’de ticaret kanunu bu 500 şirkete göre yapılamaz. Ancak bunun hala böyle olması gerektiğini düşünen çok kişi var. Komisyon bunlara hiç önem vermedi.”

YERYÜZÜNDEKİ EN GÜZEL KİRA DÜZENLEMESİ OLDU

YENİ Borçlar Kanunu’ndaki kiralamalara ilişkin maddelerle ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Haluk Burcuoğlu şöyle konuştu: “Kira düzenlememiz yer yüzündeki en güzel düzenleme oldu. Tüm dünya kiracıları korumak için çabalıyor ama kanunları bizimkinin ayakkabısına bağ olamaz. Depozito bedeli ile ilgili değişiklik yaptık” dedi.

diyorlar.

2. İşyeri kirasının beyannamesi verildiğinde, hesaplanan gelir vergisinden yıl içinde kiracının kestiği yüzde 20 vergi (stopaj) mahsup ediliyor.

3. Böyle olunca, 2010’da yıllık kira geliri 96 bin 680 liraya kadar olanlar, gelir vergisi ödemedikleri gibi üste “vergi iadesi” alıyorlar.

4. Buna göre, brüt yani gayrisafi işyeri kira geliri yıllık;

– 36 bin TL olan 1.890 TL,

– 60 bin TL olan 1.830 TL,

– 84 bin TL olan   730 TL.

“vergi iadesi” alıyor.

İade için vergi dairesine dilekçe verip, vergi kesintisi (stopaj) ile ilgili belgeyi de eklemek suretiyle, vergi iadesini talep etmek gerekiyor.

Hürriyet

CEVAP VER