Çocuklarımızın Can Güvenliğini Sağlayanlar Sosyal Güvencesiz Çalışabilir mi?

0
253

 

Çocuklarımızın Can Güvenliğini Sağlayanlar Sosyal Güvencesiz Çalışabilir mi?

Okul servisi rehberlerinin neden sigortası olmuyor? Günde 3 saat çalışıyoruz diye sigorta olamayacak mıyız? Hiç değilse yarım gün sigortalı olmaya hakkımız olduğunu düşünüyorum. Öğrenci taşıma şirketlerinin hosteslerini sigorta yapmama hakkı var mı? Bu mesele onların inisiyatifine mi kalıyor? Yoksa Kanun onlara bu hakkı veriyor mu? Lütfen sizden ricam bu konuyu da köşenizde aydınlatır mısınız? Şikayet etme yada sigortalı olma hakkımız var mı? (İsmi Mahfuz)

Sigortalı Olmak Bir Ayrıcalık Değil. Her Çalışanın Hakkıdır!

-Sayın Okurum. Sizlerin özveriyle yapmakta olduğunuz işin önemi gerçekten göz ardı edilemez. Zira Ülke olarak geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımız sizlere emanet. Okula geliş ve gidişlerinde gönül rahatlığıyla çocuklarımızı gönderebiliyorsak okul servislerinde çocuklarımızla ilgilenen siz çalışanlara borçluyuz.

Çalışanların Sosyal Güvenliği Teminat Altına Alınmıştır

-506 sayılı Sosyal Sigortalar Yasasının Sigortalı sayılanlar “ başlıklı 2 nci maddesinde; Bir hizmet akdine dayanarak bir veya birkaç işveren tarafından çalıştırılanlar bu kanuna göre sigortalı sayılacağı,
-“Sigortalılığın başlangıcı ve mecburi oluşu” başlıklı 6 ncı maddesinde de; Çalıştırılanların. işe alınmalarıyla kendiliğinden "sigortalı" olacakları, Sigortalılar ile bunların işverenleri hakkında sigorta hak ve yükümlerinin sigortalının işe alındığı tarihten başlayacağı, Bu suretle sigortalı olmak hak ve yükümünden kaçınılamayacağı ve vazgeçilemeyeceği, Sözleşmelere, sosyal sigorta yardım ve yükümlerini azaltmak veya başkasına devretmek yolunda hükümler konulamayacağı belirtilmiştir.

Okul Servislerinde Çalışanların Sigortalılığından Milli Eğitim ve Okul Yönetimleri de Sorumlu Olacak mı?

-Okul servisi işinde çalışan araç şoförü ve araç rehberlerinin de isim, çalışma gün sayısı ve ücretlerinin, sigortalılıklarının sağlanıp sağlanmadığının İdare tarafından kontrolünün yapılması gerekmektedir. Bu nedenle İdare tarafından da servis işinde çalışanların sigortalılığının sağlanıp sağlanmadığının kontrolünün yapılması ve aykırı durumlarının Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlüklerine bildirilmesi gerekmektedir. Bu işlemlerden İdarenin de sorumluluğu bulunmaktadır.

Okul Servisinde Çalışanların Sigortalılığı Nasıl Sağlanacak?

-Sayın Okurum, sorunuzda işverenle aranızda yapmış olduğunuz sözleşme hakkında detaylı bilgi vermediğiniz için her iki durum için sorunuzu cevaplandırmış olalım. Günde 3 saat üzerinden çalışmakta olduğunuzu belirtmişsiniz. Eğer işverenle aranızda kısmi süreli ve saat başı ücret üzerinden anlaşmanız mevcut ise aylık çalışma sürelerinizin toplamı 7,5 saate (bir günlük çalışma) bölünerek aylık çalışma süreniz tespit edilmelidir.

-Örnek: Günde 3 saat üzerinden bir ayda 22 gün çalışmanızın bulunduğu hesabıyla, 22*3= 66 saat/7,5 saat= 8,8 gün, küsuratların tam güne iblağ olunması gerektiği için sizin çalışmalarınız karşılığı ayda 9 gün üzerinden SGK’ ya bildirilmeniz gerekmektedir.

Aylık Ücret Alanların Sosyal Güvenliği Nasıl Olacak?
-Okul servisinde çalışmalarınız karşılığında aylık belirli bir ücret üzerinden işverenle anlaşmış olmanız durumunda ise, günde 3 saat çalıştığınız pek önemi olmayacaktır. Zira bu durumda işverenin aylık ücret veriyor olması nedeniyle bir ay boyunca (kısmi süreli değil) emir ve talimatı altında bulunuyor olmanız nedeniyle, sigortalılığınızın tam gün yani 30 gün üzerinden SGK Müdürlüğüne bildirilmesi gerekmektedir.

Çalışanlar Geçmişe Dönük Nasıl Sigortalı Olacak?
-506 sayılı Yasa uyarınca geçmişe dönük çalışma sürelerinizin sigortalı olarak değerlendirilebilmesi için; çalışmalarınızın gerçekleştiği işyeri ve işverene ait bilgileri, çalışma şeklinizi, çalıştığınız süreleri, çalıştığınıza delil teşkil edecek belgelerle birlikte Çalışma ve SGK Müdürlüklerine müracaat edebilirsiniz.
-Aynı zamanda okul yönetiminden de çalıştığınız sürelere ilişkin belge talep etmeniz lehinize olacaktır.

***
Ayrılıklar Hüzün Verir…
-Sizlere “Çalışanın Köşesi” olarak ilk merhabaya 17. Eylül. 2007 tarihinde başladık. Aradan geçen beş ayda sizlerin dertlerini derdimiz saymaya çalıştık. Sevinciyle üzüntüsüyle duygularınızı bizlerle paylaştınız. Sizlerle birlikte olmak benim için büyük bir onur kaynağı oldu.
-Bu süre zarfında Sürçü Lisan eylediysek af ola. Hakkınızı helal ediniz.

-Bu ayrılığın kısa sürmesi dileğiyle sağlıcakla ve sosyal güvenlikle kalın…

 

CEVAP VER