Dul kadınlara çeyiz yardımı niye kalkmış

0
200

DUL kadınlara, 5510 sayılı yasa ile getirilen 12 aylık evlenme (çeyiz) yardımı vardı.

24 aya çıkarılması beklenirken, bütünüyle kaldırıldı.

Peki… Durup dururken niye kaldırıldığını biliyor musunuz?

Ben de bilmiyordum ama öğrendim. Hem de en yetkili kişiden…

ERKEK KAPRİSİ

Çalışma Bakanlığı’nda yapılan, bazı sendika ve oda temsilcilerinin katıldığı toplantıda, gündeme gelen konulardan biri de dul kadınlara yapılacak evlenme yardımının, 12 aydan 24 aya çıkartılması ile ilgiliymiş.

Bu konu tartışılırken, sendikalardan birinin lideri;

"Biz öleceğiz. Hanımlar bir daha evlenecekler. Üstelik onlara bir de ödül gibi ’evlenme yardımı’ yapılacak!.. Olmaz böyle şey… Bence bu yardım tamamen kaldırılsın. Kocası ölen kadını, üste para vererek sevindirmenin ne anlamı var"

demiş ve gözleriyle çevresindekilere bakmış.

Onlar da "Evet, dul kadına evlenme yardımı ödenmese de olur. Bunu kaldırın" demişler.

İlgili bakan da "Peki… Madem istemiyorsunuz, o halde kaldıralım" demiş.

ERKEKLERE ÖZEL

Şimdi kadın okurlarımızın, "Evlenme yardımı dul erkeklere verilseydi, yine kaldırılmasını isterler miydi?" diye sorduklarını duyar gibiyim.

Veraset ve İntikal Vergisi Kanunu’nda, yıllardır değişmeyen bir madde var:

"Erkeklere ödenen başlık parasının vergiye tabi olmayacağı" şeklinde…

Diyeceksiniz ki;

"Canım, bu ülkede erkeklere kim başlık parası ödüyor ki, vergiye tabi olmasın."

Haklısınız..

Ancak, yüzde 90’ından fazlası erkeklerden oluşan Meclis, nedense bu maddeye hiç dokunmuyor.

Kimin mali gücü daha iyi

YAKINDA çıkacak bir yasa ile; aylık ücreti yaklaşık 135 bin 595 YTL, yani net asgari ücretin 311 katı olan Türk Milli Takımı Teknik Direktörü Fatih Terim’in, şu anda yüzde 35 olan gelir vergisi oranı, yüzde 5’e indirilecek. Böyle bir indirim, herhangi bir talebi bulunmayan Terim için de sürpriz oldu.

Yüzde 5’lik vergi yalnızca Terim’e değil, milli takımda görev yapan tüm teknik direktör ve antrenörlere uygulanacak. Milli sporculara, uluslararası spor yarışmalarına katılmaları karşılığında yapılan ödemeler de yüzde 5 gelir vergisine tabi olacak. Bu arada, süper ligdeki futbolcular, teknik direktörler ve antrenörler; yüzde 15, bir alt ligdekiler yüzde 10, diğer ligdekiler ise yüzde 5 gelir vergisi ödeyecekler.

Esnaf, sanatkar, tüccar, serbest meslek erbabı, kira geliri elde edenler ve ücretlilerin gelir vergisi oranında ise, herhangi bir değişiklik olmayacak. Yine yüzde 15-35 arasında vergi ödeyecekler.

Bilimsel eser yazanlar ve telif geliri olan diğer kişilerden de yüzde 17 vergi kesiliyor. Bunlardan, yüzde 18 KDV ile birlikte yüzde 35’lük bir vergi alınıyor.

Anayasamızın 73. maddesinde "mali güce göre" vergi alınacağı yazılı. Demek ki asgari ücretlide ödeme gücü var, asgari ücretin 311 katı aylık ücret alan da yok!..

CEVAP VER