Emekli aylığı alan eş

0
298

Yeni yasa eşinizin 44 yaş şartını değiştirmiyor

Soru: 05.04.1965 doğumlu eşim 1979 dan beri sigortalı, şu an çalıştığı yerde 10 yıldır çalışıyor. Gün sayısı doldu. Emekli olmak için sadece yaşı bekliyor. Eşimin kıdem tazminatı alarak işten ayrılacağını ancak yaşı dolunca emekli maaşının bağlanabileceğini söylemiştiniz. Şimdi yeni kanunlar yüzünden bir değişiklik söz konusu olabilir. Sormak istediğim kanun kabul edilmeden hemen SSK ya başvurup eşimin emekliliğini isteyelim mi? Eğer beklersek, yani; emekli olacağı yaşı 05.04.2009 tarihinde dolduracağından,  yeni kanunlar yüzünden bir problemle karşılaşır mıyız? Yeni kanun eşimin emekli olacağı yaşı uzatır mı? Bütün sigortalılar gibi bu konular bizleri de rahatsız etti. Sayenizde kafamızdaki soru işaretlerine yanıt bulabiliyoruz. Nasıl bir yol izlememiz lazım? Lütfen bizi bilgilendirin.

Handan

 

Cevap: Eşiniz emekli olmak için, 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödeme ve 44 yaş şartlarına tabi. Sorunuzda da belirttiğiniz gibi, emekli olmak için aranan süre ve prim ödeme şartını yerine getirip, emekli olmak için sadece 44 yaşını doldurmayı beklediğinden, işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılabilir. Ancak, hemen emekli olamaz. Emekli olmak için 44 yaşını doldurması lazım.

Ayıca, yeni yasadan çekinmenize gerek yok. Çünkü; yeni yasa yürürlüğe girdiği tarihte eşiniz gibi sigortalı olanlar, emekli olmak için yeni yasaya değil, bugünkü mevcut yasaya tabi olacak. Eşiniz aranan yaş haddini yeni yasa yürürlüğe girdikten sonrada doldursa, emekli olma şartları değişmeyecek. 44 yaşını doldurduğu tarihte emekli olabilecek.

 

Emekli aylığı alan eş

Soru: Babam Tarım Bağ-Kurlu, annem İse İsteğe Bağlı  Bağ-Kurlu babamın ölümü halinde  annem, kendi emekli maaşı ile beraber  babamdan  kalan dul maaşını Bağ-Kurdan alabilir mi?

 

Semih Kasap

Cevap: Eşin; Kendi çalışmalarından dolayı emekli aylığı alıp almamasının, dul aylığı alması açısından bir sakıncası yok. Anneniz Bağ-Kur dan emekli aylığı alırken, babanızdan dolayı da dul aylığı alabilir.

 

5000 günle 2017 de 3600 günle 2022 de emekli olursunuz

Soru:18.03.1964 doğumluyum. SSK lı olarak çalışmaya başlama tarihim 20.02.1985’ dir.
Hesaplarıma göre 1810 gün prim ödemem var. Şu anda halen bir iş yerinde çalışmaktayım.
Ne zaman ve nasıl emekli olurum? Yeni çıkartılan yasa beni ne derece etkileyecek?
Benim bildiğim kadarıyla, 3600 günle emekli olunuyor yaş haddinden faydalanmam söz konusu mu?

Münevver Gök-İstanbul

Cevap: Emekli olma şartlarınız ve emekli olacağınız tarih itibariyle yeni yasa sizi etkilemeyecek. Bugün emekli olmak için hangi şartları yerine getirmeniz gerekiyorsa, yeni yasa yürürlüğe girdikten sonra da aynı şartları yerine getirmeniz gerekecek. Normal emekli olmak için; 20 yıl sigortalılık süresi 5000 gün prim ödeme ve 41 yaş şartlarına tabisiniz(ara vermeden prim öderseniz Mart 2017 d
e emekli olursunuz). Kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olmak için; 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödeme ve 58 yaş şartlarına tabisiniz. 3190 gün prim ödeyerek prim ödemenizi 5000 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olursunuz. 1790 gün daha prim ödeyerek 1810 gün olan prim ödemenizi 3600 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 18.03.2022 tarihinde de kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olabilirsiniz(yaş haddinden emeklilik)

 

15-18 yaş arasında olanların çalışabileceği işler

Soru: 30 Haziran 1990 doğumluyum. Yeni yasadan etkilenmemek için en erken ne zaman sigortalı olabilirim?

Mert ALBAYRAK

 

Cevap: 15 yaşını doldurduğunuz için “genç işçi” statüsünde, hafif işlerde çalışmanız şartıyla istediğiniz zaman sigortalı olabilirsiniz. Ancak; “Çocuk ve Genç İşçi Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmenlik” ğin 2 nolu ekinde “Genç İşçilerin Çalıştırılabileceği İşler” başlığı altında toplanan işlerde çalışabilirsiniz. Bu listede yer alan işlerden bazıları şunlardır.

-İlaçlama ve gübreleme işleri hariç çiçek yetiştirme işleri,

-Büro işyerlerinde büro işleri ve yardımcı işler,,

-İçkili yerler ve aşçılık hariç olmak üzere hizmet sektöründeki işler,

-Küçük baş hayvan besiciliğinde yardımcı işler,

-Kasaplarda yardımcı işler,

-Balıkhane işleri,

-Çay işleme işleri,

-Meyve,sebze kurutmacılığı ve işlemesi işleri,

vb. işler.

 

Prim ödemenizi 3600 güne çıkartmalısınız

Soru: 14.04.1953 doğumluyum. Sigorta başlangıç tarihim 28.04.1972 olup, Bugüne kadar toplam 2250 gün pirim ödemem var. Bu bilgilere göre, ne zaman emekli olabilirim? SSK ya daha kaç yıl pirim ödememiz gerekiyor? Toplam olarak ödemek istersem ne kadar ödemem gerekiyor? Bilgi verirseniz sevinirim.

Saadet Koruç

Cevap: 08.09.1999 tarihi itibariyle 18 yıldan fazla süredir sigortalı olduğunuzdan,  bu tarihte yürürlüğe konan ve emekli olmayı zorlaştıran, 4447 sayılı yasadan etkilenmeden eski   yasaya göre; 20 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim ödeme veya 15 yıl sigortalılık süresi 3600 gün prim ödeme ve 50 yaş şartlarına tabi olarak, kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olacaksınız(yaş haddinden emeklilik). 1350 gün daha prim ödeyerek, 2250 gün olan prim ödemenizi 3600 güne tamamlayacağınız tarihte emekli olabilirsiniz(ara vermeden prim öderseniz Ocak 2012 ayında).

 

İsteğe Bağlı sigortalıda sağlık primi ödeyecek

Soru: Eşim ev hanımı, 06.02.2006 tarihinden beri isteğe bağlı sigortalı ve primleri düzenli ödeniyor. Yeni çıkacak olan yasa ile, sağlık pirimi ödemesi yapmamız gerekiyor mu? Emeklilik için kaç yaşına tabi olacak (toplam gün sayısı ne olacak)? Ayrıca, sağlık karnesi çıkartmaya hakkımız olacak mı? Sağlık imkanlarından faydalanabilecek miyiz?

Şahin Kabakçı

 

Cevap: Yeni yasa her vatandaşı genel sağlık sigortası kapsamına alıyor. Çalışanların Genel sağlık sigortası primini işveren ve çalışan ödeyecek. Çalışmayan genel sağlık sigortası primini kendi cebinden ödeyecek. Ancak ortalama aylık geliri asgari ücretin 1/3 ünden(Bugünkü asgari ücrete göre 203 YTL den) az olanların primini ise Devlet ödeyecek. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde isteğe bağlı sigortalılarda genel sağlık sigortası primi ödeyeceğinden, eşiniz de genel sağlık sigortası kapsamında prim ödeyecek. Dolayısıyla her türlü sağlık yardımını da alacaktır.

 

Yasa çıktığında durumunuz değişene kadar iki aylık alacaksınız

Soru: 31.10.1973 doğumluyum. SSK başlangıç tarihim 01.10.1993 olup, bugüne kadar 3721 gün prim ödemem var. Ayrıca, SSK primi mi dışardan ödemekteyim. Bu ödemeye yaklaşık ne kadar sağlık primi eklenecek? En düşüğünden ödediğimizde kaç YTL  sağlık primi ödememiz gerekecek? Birde SSK dan dul aylığı ve ölen eşimden yine iş kazası maaşı almaktayım. Yeni Kanunun buların her ikisinden de kesinti yapacak mı?

Aylin Kervancı

Cevap: Sizin gibi isteğe bağlı sigortaya prim ödeyenler, yeni kanundan sonra genel sağlık sigortalısı olacaklar ve genel sağlık sigortasına prim ödeyecekler. Yaklaşık 73 YTL genel
sağlık sigortası primi ödeyeceksiniz. Yeni yasa yürürlüğe girdiğinde, durumunuzda bir değişiklik olana kadar eşinizden dolayı aynı aylıkları almaya devam edeceksiniz. Aylıklarınızda bir kesinti olmayacak. Ancak, durumunuzun değişmesi halinde, örneğin evlenmeniz halinde, eşinizden aldığınız iki aylıkta kesilir. Boşanmanız halinde tekrar aylık bağlattığınızda bu kez; aylık(dul aylığı olarak bağlanan) veya gelirlerden(iş kazası nedeniyle bağlanan) yüksek olanın tamamı, az olanın yarısı, eşitliği halinde ise iş kazası ve meslek hastalığından bağlanan gelirin tümü, malûllük, dul aylığının yarısı bağlanacak.

 

Yeni yasanın etkisi önemsiz olacak

Soru:15.08.1985 tarihinde işe başladım.27.02.1969 doğumluyum. 5776 gün prim ödemem var. Öğrenmek istediğim çıkacak olan yeni kanundan ne derece etkilenirim? Kıdem tazminatı almamda ne gibi değişiklik olur? Normal de gerçek maaşımızın brütünden alıyoruz. Emeklilik senem, primim ve yaşımla ilgili ne gibi etken bir durum olur? Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Suna

 

Cevap: Öncelikle yeni yasa şartlarıyla değil, bugünkü mevcut yasa şartlarıyla emekli olacağınızı belirtelim. Bu açıdan yeni yasa emekli olacağınız şartları değiştirmeyecek.

Emekli olmak için; 20 yıl çalışma süresi, 5075 gün prim ödeme ve 42 yaş şartlarına tabi bulunuyorsunuz. Prim ödemeniz yeterli olduğundan, 42 yaşınızı dolduracağınız 27.02.2011 tarihinde emekli olabilirsiniz.  süre ve prim şartını yerine getirip, emekli aylığı bağlanması için sadece aranan yaş haddinin dolmasını beklediğinden isterseniz, kıdem tazminatını alarak işinizden de ayrılabilirsiniz. Bu durumda emekli aylığı bağlanmasını çalışmadan bekleyebileceğiniz gibi, başka bir işyerinde hatta ayrıldığınız işyerinde dahi çalışarak bekleyebilirsiniz.

Yeni yasa yürürlüğe girdiği tarih itibariyle hak ettiğiniz emekli aylığında düşme yaratmıyor. Çünkü, yeni yasanın yürürlüğe girdiği tarihe kadar olan çalışmalarınız için  bir aylık hesaplanacak. Yeni yasa kapsamında çalışacağınız süre için de ayrı bir aylık hesaplanacak, iki aylığın toplamı emekli aylığınızı oluşturacak.  Sonuç olarak yeni yasa yürürlüğe girdiği tarihten emekli olacağınız tarihe kadar olan çalışmalarınız için hesaplanacak, aylık bugünkü yasaya göre bir miktar düşük olabilecek.

Kıdem tazminatı ile ilgili sorunuza gelince; Kıdem tazminatı İş Kanununun konusuna giriyor. Oysa, TBMM sinde görüşmeleri devam eden yasa tasarısı, sosyal güvenlik yasaların da değişiklik yapıyor. Kıdem tazminatına ilişkin düzenleme içermiyor. Ancak; kıdem tazminatının değiştirilmesi için hazırlanan yasa tasarısı çeşitli yönleriye basına yansımış durumda. Kıdem tazminatını değiştirilse bile kazanılmış haklara dokunulamayacağı için endişe etmenize gerek yok.  

 

Evlenen bayan kıdem tazminatını alarak işinden ayrılabilir

Soru: Ocak 1967 doğumlu bayanım. Şubat 1987 ‘den beri (özel sektör) aynı işveren’de çalışıyorum. 14 Mart 2008 tarihinde evlendim. İstifa etmek istiyorum, tazminatımı alma hakkım var mı? Yeni yasaya göre kız çocukları, aylık geliri veya gelirinin  2  yıllık tutarı kadar evlenme yardımı alacak konusu 03.04.2008 tarihli gazetenizde yayımlandı.
Bu kanundan su an faydalanabilir miyim?

E.K. -İstanbul  

Cevap: Evlenen bayan sigortalılar, evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde kıdem tazminatını alarak işinden ayrılabilir. Evlilik nedeniyle kıdem tazminatınızı alarak işinizden ayrılabilirsiniz. SSK dan anne veya babasından dolayı yetim aylığı almaktayken evlenen kız çocukları, 24 aylık tutarında evlenme yardımı alır.  Toplumda çeyiz parası olarak da adlandırılan evlenme yardımını almak için her şeyden önce Yetim aylığı alıyor olmak gerekiyor. Yoksa evlenen her kız çocuğuna veya sigortalı bayana ödenme gibi bir durum yok. Yetim aylığı almadığınızdan evlenme yardımı alamazsınız. Ayrıca yeni yasa değil, bugünkü yasa kapsamında ödeniyor. Yeni yasa ile tutarı 24 aylıktan 12 aylığa düşürülmeye çalışılıyor.

CEVAP VER