En çok bankalar en az diş klinikleri kazanmış

0
248

Gelir vergisi mükellefleri arasında, 2010 yılında en çok kazanç bildirenlerin noterler, en az kazanç bildirenlerin de deterjan ticareti yapanlar olduğunu geçtiğimiz Perşembe günü yazmıştık.

Bugün de kurumlar vergisi mükelleflerini ele alacağız.

ÜÇTE BİRİ BANKALARDAN

Kurumlar vergisi mükellefi olan şirketlerin sayısı 577 bin.

Banka sayısı ise 112 olarak gözüküyor.

Olaya vergiler yönüyle baktığımızda, Türkiye’de toplanan kurumlar vergisinin yaklaşık üçte birini bankalar ödemiş.

112 banka, 2010 yılı Nisan ayında toplam 34 milyar 129 milyon

lira, safi kurum kazancı bildirmişler. Bu da banka başına ortalama 305 milyon TL kazanç, 61 milyar TL de vergi anlamına geliyor.

İlginçtir, gelir vergisi mükellefi olarak deterjan ticareti yapanlar, en düşük kazancı bildirmesine karşın, şirket olarak deterjan imali ve satışı yapanlar, en çok kazanç bildiren kurumlar arasında, bankalardan hemen sonra geliyor. Ecza ve ilaç depoları da üçüncü sırada yer alıyor.

DİŞ KLİNİKLERİ ZOR DURUMDA

Kurumlar vergisi mükellefleri arasında, en düşük kazanç beyan edenler, diş klinikleri olarak göze çarpıyor. Belli ki diş klinikleri zor durumdalar… Az kazananlar arasında ikinci sırada lokanta işleten şirketler geliyor.

Üçüncü sırada altın imalatı ve ticareti ile uğraşan şirketlerin olması dikkati çekiyor. Bunlar vergi sonrası aylık ortalama 1.651 TL kazanç sağlıyorlarmış. Ortak sayısına böldüğümüzde, asgari ücretin altında

bir rakam çıkıyor!

Oteller ve motellerin durumu da ilginç. Vergi sonrası ortalama aylık net kazançları 3 bin 245 lira gözüküyor!..

Perşembe günü ve bugün yayımladığımız faaliyet gruplarına göre bildirilen kazanç tutarı, Türkiye’deki kayıtdışılığı analiz etme yönünden, çok önemli bir gösterge…

CEVAP VER