Hükümetten işsize önce staj sonra iş

0
272

Hükümet, işsizliğin çözümü için üç ayaklı bir paket hazırladı

Mesleki eğitimi olan işsizlere iş başı eğitimi adıyla 6 aylık staj programları uygulanacak. Stajyerlere İşsizlik Fonu’ndan maaş ödenecek. Paketle 2 yılda 500 bin kişi işgücü piyasasına kazandırılacak
Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nda değerlendirilen istihdam artırıcı önlemlere ilişkin ilk adımlar, önümüzdeki haftadan itibaren atılacak.

Çalışmaları kabine revizyonundan önce başlatılan ve krize karşı hazırlanacak iki yeni tedbir paketinden biri olduğu açıklanan istihdam önlemleri, üç temel konuya odaklanacak. ntvmsnbc’nin haberine göre, mesleki eğitimi olan işsizlere iş başı eğitimi adıyla 6 aylık staj programları uygulanacak. Mesleki eğitim kursiyerlerinin sayısı iki katına çıkarılacak. İlk gündeme 
geldiğinde “500 bin geçici istihdam” olarak yansıyan kamu yararına çalışma da uygulamaya sokulacak. 
Bu hafta kesinleşecek
Mesleki eğitimi olan işsizlere 6 ay boyunca özel sektörde sağlanacak staj programlarında, katılımcılara işsizlik sigortası fonu kaynaklarıyla maaş ödenecek. Staj sonunda firma isterse işsiz stajyer işe başlayabilecek. Uygulamadan en az 100 bin kişinin yararlanması planlanıyor. İş-Kur’un finansmanıyla halihazırda uygulanan mesleki eğitim kurslarına katılımı da iki katına çıkarılacak. Uygulamayla en az 200 bin kişiye mesleki eğitim verilmesi öngörülüyor. 
500 bin kişiye kamuda geçici iş sağlanacağı şeklinde gündeme gelen kamu yararına çalışma uygulaması ise daha az sayıda kişiyi kapsayacak. Kamuya yarım milyon geçici işçi almanın zorluğuna dikkat çeken ekonomi yönetimi, rakamı bu hafta kesinleştirecek.

CEVAP VER