İşsizliğe bir çözüm önerisi

0
241

İşten çıkartmaların arttığı bir dönemde işsizliğin önüne geçilmesiyle ilgili olarak istihdamı artırıcı bir öneri getirmek istiyorum. Eğitimciler çok yakından bilirler. Milli Eğitim Bakanlığı'nın en önemli sorunlarından birisi de okullarda yer alan yardımcı hizmetli sorunudur.

Özellikle ilçe ve köy okullarının durumu bazen gazete haberlerine takılır; odun kömür ve masaların öğrenciler tarafından taşındığı gazeteci dostlarımın haberleriyle manşete taşınmaktadır. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın yetişmesi için eğitim kurumlarının temiz ve sağlıklı olmasını sağlamalıyız. Bunun için de okullarda güvenliğin sağlanması ve yardımcı hizmetli sorununun ivedilikle çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Hem bu amaca hizmet etmek hem de işsizliğin kısmi olarak azaltılması amacıyla gelelim önerimize…

'Okul görevlisi' pozisyonunda geçici personel çalıştıralım

Türkiye'de yaklaşık olarak 43 bin okul bulunmaktadır. Bu okulların yardım hizmetleri görevleri; özelleştirme mağdurları, yardımcı hizmetler sınıfındaki hizmetlile
r ve okul aile birliğinin kısmi olarak çalıştırdığı personel tarafından görülmektedir.

Özelleştirilen kurumlarda çalışan 4/C'li personel Mili Eğitim'in hizmetli sorununa çözüm olamadı. Bu soruna kökten çözüm bulunmalı. Ya bu okullara yardımcı hizmetli kadrosu ihdas edilmeli ya da başka tedbirlerle bu sorun çözülmeli. Gelin bu işin adını biz koyalım. Okullarda, okulun büyüklük ve küçüklük durumuna göre en az 2 kişi olmak üzere "okul görevlisi" pozisyonda sözleşmeli olarak geçici personelin çalıştırılmasına izin verelim.
Bu kişiler okulun açık olduğu dönemlerde asgari ücret karşılığı 9 ay çalışacak. Çocuklarımızı emanet edeceğimiz bu kişilerin güvenlik soruşturmasını da yapalım. Hemen "Genel bütçeye yük getirir, bütçe dengesini bozmayalım" seslerini duyar gibiyim. Acele etmeyin buna da çare var. 

Ücretler il özel idaresi tarafından

Her şeyden önce bu kişilerin ücretlerinin il özel idareleri tarafından ödenmesine yönelik düzenleme yapalım. Hatırlarsanız 2000 köye 2000 tarım danışmanı projesi, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulmuş ve bu proje ülke genelinde olumlu sonuçlar vermişti. Aynı bu projede olduğu gibi "okul görevlisi" pozisyonunda geçici personelin çalışmasını sağlayabiliriz. Örneğin; Samsun ilinde 570 okul varsa bu il ve bu ile bağlı ilçelerde veya köylerde biraz önce belirtiğim gibi okulun büyüklük, küçüklük durumuna göre her okulda en az iki kişinin okul görevlisi olarak göreve başlayabilmesi, bu ilde ilçelerde ve köylerde işsizliğin azalmasına katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte görev alınacak il, ilçe veya köy sınırları içinde en az 2 yıl ikamet etme zorunluluğu gibi şartın konulmasını sağlarsanız; okullarda bölge insanının çalışmasına ve sorunun yerel imkanlarla çözülmesine yol açabilirsiniz. Böylelikle iş aramak için büyükşehirlere göç etmek isteyen insanların da önüne geçeceksiniz.
Böylelikle genel bütçeye yük getirmeden 100 bin kişiye istihdam sağlayabilirsiniz. 

İşte emeklilik hesapları

* Harun Çakmak/Antalya : 01.10.2008 tarihi itibariyle Bağ-Kur'da basamak sistemi kaldırılmıştır. Vereceğiniz günlük kazanç beyanına göre priminizi kendiniz tayin edebilirsiniz. Beyan vermek için bağlı olduğunuz BağKur il müdürlüğüne gitmeniz gerekmektedir. Ödeyeceğiniz yüksek primler maaşınıza etki edecektir. Ancak ödeyeceğiniz prim tutarı ve prim ödeme süresi de çok önemlidir.

* Rahime Çakmak/Antalya : 01.10.2008 tarihinden itibaren isteğe bağlı SSK ödeyenler Bağ-Kur kapsamına alınmıştır. Bu tarihten önce ödenen SSK, isteğe bağlılık SSK kapsamında değerlendirilmektedir. Emekliliğinize gelince; SSK girişinizi gün ve ay olarak bildirmemişsiniz. Eğer SSK girişiniz 23.05.1991 tarihinden önce ise 20 yıl, 47 yaş, 5450 gün, bu tarihten sonra ise 20 yıl, 48 yaş ve 5525 gün şartlarına tabisiniz. Bu 3 şart yerine gelince emekliliği hak ediyorsunuz. Prim gününüz dolduğu zaman ödeme yapmadan yaşınızın dolmasını da bekleyebilirsiniz.

* Reşat Aydoğan/Mersin : Bağ-Kur'a giriş tarihinizde bahse konu olan özrünüz mevcut ise malülen emekli olmanız zor. Yapmanız gereken bağlı olduğunuz Bağ-Kur il müdürlüğüne giderek hastaneye sevk almanızdır. Hastaneden alacağınız raporları, ilgili kuruma teslim edeceksiniz. Kararı verecek olan merci, ilgili kurumun sağlık kurulu heyeti olacaktır. Ancak ilk başta da söylediğim gibi mesleğe girişinizdeki özür durumunuz çok önemlidir.

 

CEVAP VER