İşverenler fazla aylık için SSK’lı oluyorlar

0
310

Başlığı okuyunca; “Ne yani işyerini kapatıp, ücretli olarak mı çalışıyorlar?” diye düşüneceğinizi tahmin ediyorum.

Tam olarak öyle değil.

HEM İŞVEREN HEM İŞÇİ

İşverenler, mevcut işlerine devam ederken, yakından tanıdıkları bir başka şirkette ya da işletmede ücretli olarak çalışıyorlar. Daha doğrusu çalışıyor gözüküyorlar. Kuşkusuz belli bir görevi üstlenip, zaman ayırıp çalışanlar da oluyor.

Diyeceksiniz ki;

“Olayı yine anlamadık. Hazır şirketi veya işletmesi olan bir şahıs, düzeni iyiyken niçin başka bir yerde ücretli çalışsın veya çalışıyor gözüksün?”

Hemen açıklayalım;

Daha kısa sürede emekli olabilmek ve en önemlisi daha fazla emekli aylığı alabilmek için SSK’lı (4/a’lı) oluyor! Bu uygulamadan limited şirket ortakları, anonim şirket yönetim kurulu üyeleri ya da gerçek kişi vergi mükellefleri yararlanabiliyor. SSK (4/a) sigortalısı olunca, ayrıca Bağ-Kur’a (4/b) prim de ödemiyorlar. İsteyenler her ikisine de prim ödeyip, emekli aylığı bağlanmasına esas kazanç tutarını yükseltebiliyorlar.

SSK, BAĞ-KUR’DAN ÖNCE

“Buraya kadar anladık peki ama birden bire ne oldu da işverenler SSK sigortalısı olmaya başladılar?” diye soranlar için açıklayalım.

Torba Yasa ile sistemde “ince bir ayar” yapıldı.

Daha önce, hem Bağ-Kur hem de SSK sigortalısı olanlarda, Bağ-Kur sigortalılığı esas alınıyordu.

Torba Yasa bunu tersine çevirdi.

1 Mart 2011’den itibaren, SSK sigortalılığı Bağ-Kur’un önüne geçti. Yani SSK sigortalılığı esas alınacak.

Bağ-Kur yerine SSK’dan emekli olanlar, hem daha az gün sayısıyla emekli olabiliyor hem de daha fazla aylık alabiliyorlar. Başka bir anlatımla, bir taşla iki kuş vuruyorlar.

ÇARPICI BİR ÖRNEK

Bağ-Kur’dan emekli olabilmek için 9.000 gün prim ödemek gerekiyor. Bu da kesintisiz 25 tam yıl prim ödenmiş olması anlamına geliyor.

SSK’da ise durum farklı. Örneğin sigorta başlangıç tarihi 23 Mayıs 1979 veya daha öncesi olan bir kişi, aralarda zaman zaman çalışmasa dahi bugün itibariyle 44 yaşını doldurmuş ve 5000 gün prim ödemişse, SSK’dan emekli olabiliyor.

SON 3.5 YIL ÖNEMLİ

1 Ekim 2008’den önce Bağ-Kur sigortalısı olan bir işveren, Torba Yasa’nın getirdiği haktan yararlanarak 1 Mart 2011’den sonra SSK sigortalısı olduğunda, son 7 yılda en fazla hizmeti hangisinde ise oradan emekli olacak. Buna göre, son 7 yılda SSK’ya en az 1260 gün (3,5 yıl) ve daha fazla prim ödeyenler SSK’dan emekli olacaklar.

İşte bu nedenle, işverenler Bağ-Kur sigortalılıkları devam ederken işlerini terk etmeden, SSK sigortalısı oluyorlar…

Şükrü Kızılot / Hürriyet

CEVAP VER