Kayıtdışı çalışanlar yandı

0
248

Çalışma ve Maliye bakanlıkları başta olmak üzere 7 kurum ve kuruluşun hazırladığı ‘Kayıtdışıyla Mücadele Stratejisi Eylem Planı’ kayıtdışı çalışanların belirlenmesini kolaylaştıracak. Plan uyarınca yenilenen beyannamelerde bundan böyle çalışanların görevi ve meslekleri de yer alacak. Elektrik ve su faturası aboneliklerini izleyecek olan SGK, şimdiden aboneliği olan binlerce işletmenin SGK kaydı olmadığını belirledi

Çalışma ve Maliye Bakanlıkları başta olmak üzere 7 kurum ve kuruluşun üzerinde çalıştığı ‘’Kayıtdışıyla Mücadele Stratejisi Eylem Planı’’yla kayıtdışı firmalara radikal önlemler geliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağı Eylem Planı’na göre, yeni dönemde kayıtdışı çalışan işletmelere kaçak yolu kalmayacak.

Planda yeralan 3 ayrı stratejik adım, kayıtdışı işletmelerin SGK kayıtlarında liste halinde ortaya çıkmasını sağlayacak. Buna göre, ilk adımda SGK’ya verilen beyannameler değiştirilecek. Beyannamelerde işveren, çalıştırdığı işçilerin isimleri ve ücretlerine ilişkin bilgilerin yanısıra meslek/görevlerine ilişkin de bilgi vermek zorunda tutulacak. Böylece üst düzey görevlerde bulunanların gerçekte aldıkları ücretten değil, daha düşük ücretlerden ya da asgari ücretten sigortalanmalarının da önüne geçilecek.

Son dönemde SGK yönetimi, şirketlerde örneğin mühendis ya da müdür olarak çalışmasına rağmen, binlerce çalışana ait sigorta kaydının asgari ücretten yapılmış olduğunu belirterek, devletin bu nedenle milyonlarca liralık prim ve vergi kaybına uğradığına dikkat çekiyorlar. SGK, yeni beyannamelerde çalışanların görevini ve kadrosunu da görebilecek. Böylece otel müdürü ya da mühendis gibi kadrolarda çalışanların ücretlerinin asgari ücret düzeyinde olduğuna ilişkin kayıtlar “şüpheli” kategorisinde yeralacak ve SGK şirketi denetime alacak.

FATURALAR ELE VERİYOR

Konuyla ilgili bilgi veren Çalışma Bakanlığı üst düzey yönetimi, “Mevcut beyannamelerde çalışanın ismi ve ücreti yeralıyor. O kişinin ne iş yaptığı görülmediği için kayıtlardaki asgari ücretle ilgili bir yorum yapılması mümkün olmuyor. Ama bakıyorsunuz ki adam mühendis, 650 lira alıyor gösterilmiş. Kamuda bile mühendis bu paraya çalışmıyor. 2 bin lira alan mühendis kamudan ayrılıyor özele geçiyor. Artık bunu yeni beyannamelerde göreceğiz ve gereğini yapacağız” değerlendirmesini yaptı.

İkinci adım, Eylem Planı’nda SGK’nın belediyelerin elindeki şirketlere ait elektrik, su, doğalgaz kullanım tutarlarını alması oluşturacak. SGK, belediyelerden aldığı rakamlarla işletmelerin büyüklüğüne ilişkin elindeki bilgileri karşılaştırarak, çarpraz denetime sokacak. Buna göre SGK, elektrik ya da su kullanım miktarı kullanımı en az 30 kişilik bir işletmeyi işaret etmesine rağmen, şirketin SGK’ya 5 çalışan bildirmiş olması halinde bu şirketlere denetime alacak. Çalışma Bakanlığı üst düzey yönetimi, “Bakıyorsunuz, fırın 3 kişi çalışan bildirmiş. Ama su kullanım tutarına bakıyorsunuz, bu kullanıma göre firmada en az 30 kişi çalışıyor olmalı. Bizdeki bilgilerle belediyelerden alınan bilgilerin karşılaştırması çelişki yaratıyorsa orada kayıtdışı aranacak” diye konuştu.

SGK KAYDI OLMAYAN YANDI

Eylem Planı’nnda üçüncü adımı “abonelikler” oluşturuyor. Yine elektrik, su veya doğalgaz abonelikleri ticari abonelik olmasına rağmen, şimdilen SGK’da kaydı bulunmayan binlerce işletme tespit edilmiş durumda. Aboneliklerle SGK kayıtlarının karşılaştırılması yoluyla Bakanlık kayıtdışı şirketleri eliyle koymuş gibi bulacak. Bilgi veren bürokratlar, “Bu uygulamaya bazı yerlerde başladık. Örneğin sadece Ankara’da şimdiden 88 bin işyerinin ticari aboneliği olmasına rağmen bizde hiçbir kaydı yok. Yani ilk adımda 88 bin kaçak işletmeyi tek karşılaştırmayla listelemiş durumdayız. Bu uygulama tüm Türkiye’de uygulanacak” dedi. Ayrıca belediyelerin “coğrafi bilgi sistemi” kayıtlarının SGK tarafından kullanılacağı belirtildi.

Vatan

CEVAP VER