'KDV teşviki uygulanırsa sağlık turizminden yılda 8 milyar dolar gelir'

0
262

Türkiye, sanayi alanında yeni yatırımları çekmek için gayret sarf ederken, hizmet sektörünü de çeşitlendirmeye gayret gösteriyor.

Bu alanların başında sağlık turizmi geliyor. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nun (DEİK) hazırladığı rapora göre, Türkiye, tıp turizminde rekabetçi fiyatlarla tedavi hizmeti sunabilmesi için Katma Değer Vergisi (KDV) teşvikine ihtiyaç duyuyor. Bu teşvikin sağlanması halinde 2015’ten itibaren 8 milyar dolar gelir oluşturma potansiyeline sahip.

DEİK tarafından Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sunulan rapora göre, sağlık turizmine konu olan tedavi ve hizmetlerin çeşitli ülkelerdeki maliyeti kıyaslandığında Hindistan, Tayland, Türkiye, Singapur ve Tayvan ön plana çıkıyor. ABD’de bir tedavi için 100 dolar ödeyen bir hastanın tedavi maliyeti bu ülkelerde 7-8 dolara kadar düşebiliyor. Ülkelerin turizm potansiyeli de hesaba katıldığında ‘rakipleri azalan’ Türkiye’de sektöre KDV teşviki getirilmesi halinde Türkiye’ye yılda 1 milyon hasta geleceği öngörülüyor.

Yapılan hesaplamalara göre, birçok alanda Türkiye, rakiplerine göre daha ucuza sağlık hizmeti verebiliyor. DEİK’in raporunda, sağlık turizminin döviz kazandırıcı bir faaliyet olduğuna işaret edilerek, bu sektörde kullanılan malzemeler ve tüm sağlık hizmetleri için KDV iadesi getirilmesi gerektiği belirtiliyor. KDV Kanunu’nda bu yönde bir düzenleme yapılmasının Türkiye’ye döviz kazandıracağı ifade edilen raporda, tıp turizmine bu vergiden muaf statüsü kazandırılması halinde kısa vadede uğranılan vergi kaybının uzun vadede sağlık sektörünün kalkınmasını sağlayarak kazanca dönüşeceğine işaret ediliyor. Rapora göre, bu yönde adımlar atılması halinde Türkiye sadece tıp turizminden 2015 yılından itibaren yıllık 8 milyar dolar gelir elde edebilir.

Diğer yandan Güneydoğu illerinde sağlık turizmi faaliyetinde canlanma gözleniyor. Sektör yetkilileri Batılı ülkelerden vize almakta zorlanan Ortadoğu’daki varlıklı kişilerin tedavi için giderek daha fazla Türkiye’yi tercih etmeye başladıklarını belirtiyor.

CEVAP VER