KDV`yi ödemek istemeyene Varlık Barışı`na katıl teklifi

0
242

Haberimiz üzerine binlerce okurdan telefon ve mail geldi, herkes aynı konudan şikayetçi. Vergi uzmanları Maliye Bakanlığı`nın bu uygulamasının ardında Varlık Barışı`na olan ilgiyi artırmanın yatabileceği uyarısı yapıyor. Çünkü Vergi Dairesi`nden uyarı alan firmalara Varlık Barışı`ndan yararlanabileceği önerisi de yapılıyor. Hükümetin yurtdışındaki varlıkları getirmek için uygulamaya soktuğu `Varlık Barışı`ndan elde edeceği geliri artırmak için yurtiçindeki mükellefler üzerinde baskı kurmaya çalıştığı da iddialar arasında.

HER DURUMDA NAKİT ŞART

Aslında Varlık Barışı`ndan yararlanmak yasal bir hak ancak 2009 yılını kapsamadığını anımsatalım. Ancak bundan yararlanabilmesi için de Maliye`ye ödemesi gereken tutarın tamamını sermayesine eklemesi gerekiyor. Örneğin 10 milyon liralık ticaret yapmış olan birinin ödemesi gereken KDV tutarı 1.8 milyon lira, bunu ödemeyip Varlık Barışı`ndan yararlanmak istediğinde devlete ödeyeceği tutar 500 bin liraya düşüyor ancak 1.8 milyon lirayı da şirket sermayesine eklemek zorunda. Vergisini bile ödeyemeyecek durumdaki bir şirketin kısa zamanda bu parayı temin etmesi gerekiyor.

MALİYE DE YUMUŞUYOR

Öte yandan İstanbul Vergi Dairesi, internet sitesinde kimsenin Varlık Barışı`na zorlanmasının söz konusu olmadığına dair bir açıklama yaptı. Daire, KOD uygulamasında bazı kolaylıklar getirdiğini de açıkladı.

Açıklamaya göre;

l Kod 2`de bulunan şirketlerden alınan belgeler için ödemelerin bankadan veya çekle yapılmış olması koşuluyla KDV beyan edilip faiziyle ödenmesi istenmeyecek.

l Kod-2`deki mükelleflerin, Kod-1`den aldıkları belge nedeniyle, Maliye`nin kaybını telafi etmeleri halinde düzeltme yoluyla KDV beyan edip ödeme yapmayacak.

l Mükellefin faal olduğu dönemde belge alanlar da ödemeyi banka ya da çekle yapanlar KDV beyan etmeyecek.

Tüm şirketler KOD`a girebilir

Hayrullah Doğan-Nexia Danışmanlık Genel Müdürü

Nexia`nın yöneticisi olarak görev yapan Hayrullah Doğan, kulislerde KDV incelemesinin 4 basamak geriye gidebileceğine dair söylentiler olduğunu belirtti. Doğan, `Şu anda binlerce şirket bu sorunla boğuşuyor. Öte yandan başka bir söylenti de var. Maliye bu konuda açıklama yapmadı ancak incelemenin 4 basamak geriye gideceği söyleniyor. Eğer zincir böyle uzarsa Türkiye`de KOD`a girmemiş şirket bulmak mümkün olmaz. Yine sektörde Varlık Barışı`nı özendirmek için yapıldığına dair bir izlenim oluşmuş durumda. Bu yasal bir hak ancak söz konusu tutarın sermayeye eklenmesi gerekiyor ki bu da ciddi bir külfet yaratır` dedi.

Esin GEDİK/AKŞAM

CEVAP VER