KEY'de ikinci ödeme pazartesi başlıyor

0
267

Konut Edindirme Yardı-mı’nda (KEY) ikinci kez ödemelere 22 Mart Pazartesi günü başlanacak. Ödemeler Ziraat Bankası kanalıyla yapılacak.Banka kartı bulunanlar ilk günden itibaren beklemeden Ziraat Bankası ATM’lerinden paralarını çekebilecekler. KEY ödemeleri Türk vatandaşlarına TC kimlik numarasıyla, yabancı uyruklu hak sahiplerine ise yabancı kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile yapılacak. Ancak kurumlar tarafından TC kimlik no ve yabancı kimlik numarası veya vergi kimlik numarası bildirilmeyen hak sahiplerine ödeme yapılmayacak. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Erdoğan Bayraktar, listede 1 milyon 685 bin 760 kişinin bulunduğunu ve bu kişilere 567 milyon 928 bin lira civarında ödeme yapılacağını açıkladı.

İlki Temmuz 2009’da yapılan KEY’de listeler Emlak Bankası AŞ tarafından bildirildi. Listeler, hak sahipliğinin tespitine esas olmak üzere 21 Mart 2010 tarihinde Resmi Gazete’de ilan edilecek ve hak sahiplerinin alacakları KEY tutarları bu tarihten itibaren Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ’nin internet sitesinde sorgulanabilecek. TC kimlik no ve yabancı kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda listede isimleri yer almayan, kimlik no ve yabancı kimlik numarası ya da vergi kimlik numarasının bulunmaması ya da KEY hak sahibi olduğunu ve ödeme miktarının doğru olmadığını ileri süren kişilerin, öncelikle adlarına ödeme yapan kurumlara, bu kurumlardan sonuç alınamaması durumunda ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat etmeleri gerekecek. TC kimlik numarası ve yabancı kimlik numarası veya vergi kimlik numarası ile yapılan sorgulama sonucunda görülen ödeme miktarına itirazı olmayan hak sahipleri ödemelerini, ödeme tarihleri tablosu doğrultusunda TC Ziraat Bankası şubelerinden TC kimlik no veya yabancı kimlik numarası ile birlikte nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport (yabancı uyruklular için sadece pasaport) ibraz etmek suretiyle alacaklar. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri Ziraat Bankası şubelerine bireysel olarak başvuracaklar. Hisse senedi talep edecek hak sahipleri bankadan hisse senedi hak sahipliğine ilişkin dekont alacaklar. Hisse senedi ilmühaberlerinin hak sahiplerine teslimine ilişkin usul ve esaslar daha sonra Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ tarafından ilan edilecek.


Hak sahibinin ölmüş olması halinde, veraset ilamına istinaden yapılacak ödemelerde yasal mirasçıların tümünün aslen ya da vekaleten birlikte müracaat etmeleri veya miras ortaklığına temsilci atanması gerekecek. İştirak halinde mülkiyetin müşterek mülkiyete dönüştürüldüğüne dair mahkeme kararının ibraz edilmesi halinde ise hisse oranında ödeme yapılacak. İlan tarihinden itibaren 5 yıl içinde talep edilmeyen alacaklar Hazine’ye irad kaydedilecek.

CEVAP VER