KEY ödemelerine 300 YTL zam var

0
151

KEY’de ödeme için son aşamaya geçildi. Primi tam ödenen çalışanların alacağı miktar olan 1.2 bin YTL, yapılan değişiklikle 300 YTL daha arttı. Uygulama şöyle olacak:

 

Kamuoyunda KEY hesapları olarak bilinen Konut Edindirme Yardımı ödemelerinde ‘hesaplama’ aşamasına geçildi. KEY ödemeleri için baz alınacak kriterler arasında yer alan Emlak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı’nın (GYO) değerinin artması, KEY ödemelerinin de artmasını sağladı. Buna göre, KEY ödemeleri için öngörülen tavan ücrette, yeni hesaplama katsayısı ile yaklaşık 300 YTL’lik bir artış oldu.

HESAPLAMAYA GEÇİLDİ

KEY Merkezi, mart ayı boyunca kontrollerini bitirdi ve ödemelerde ‘hesaplama aşamasına’ geçildi. KEY kesintilerinin başladığı 1987 yılında hesapların tasfiye edildiği 1996 yılına kadar geçen süre için, Emlak Bankası’nın 6 aylık vadeli mevduat faiz oranı baz alınacak. 1996 yılından sonraki süre için de, Emlak GYO’nun değeri baz alınacak. Buna göre, yüzde 4 olarak belirlenen katsayı yüzde 4.5 olacak.

PARA YÜZDE 25 ARTACAK

KEY hak sahiplerine ilişkin önceki dönemlerde yapılan hesaplamalarda, KEY kesintilerinin yapıldığı 1987-1996 arasında çalışan bir kişinin alacak toplam KEY tutarı bin 200 YTL olarak hesaplanmıştı. Yeni katsayı ile birlikte bu tutar, bin 500 YTL’ye ulaşacak. Katsayıdan kaynaklanan artış, 1987-1996 yılları arasında çalışanlar adına yatırılan KEY tutarları oranında değişik tutarlarda gerçekleşecek. Yeni katsayı ile tüm KEY haklarında ortalama olarak yüzde 25’lik bir artış meydana gelecek.

LiSTELER AYIKLANDI 

Ankara’daki  KEY Merkezi’ne, kamu kurumlarından gönderilen listeler, tek tek kontrol edildi. KEY Merkezi’ne, SSK ve diğer kamu kurumlarından yaklaşık 9.4 milyon kişinin bildirimi yapıldı. Yapılan kontrollerde bu bildirimlerinbüyük kısmının mükerrer olduğu belirlendi. Ayıklamaların ardından, hak sahibi kişi sayısı yaklaşık 7.5 milyona geriledi. KEY Merkezi’nin, listeler üzerindeki çalışmaları halen devam ediyor. Kesin liste, kontrollerin tamamlanmasının ardından açıklanacak.

Star Gazetesi

CEVAP VER