Kredi İntiharı

0
231

Ankara'da bir okul sahibi intihar etti. Okul iyi bir okul, sahibi çok sevilen bir insan. İntihar nedeni borç. Öğrendiğime göre bankalar yeni kredi vermezken, alacaklı bankalardan biri 4 milyon liralık alacağı için yapılandırma yerine üzerine gitmeyi tercih etmiş. Oysa bankaların zordaki şirketleri kurtarma yönündeki çalışmaları sürüyor.

Şimdi 2 sorum var:
1- O bankanın yöneticileri şimdi rahat mı?
2- Alacaklarını şimdi daha mı kolay alacaklar?

Benzinde ve mazotta ÖTV


ÖTV benzinde daha yüksek, motorinde daha düşük. Motorinin kullanımı benzinden daha fazla. Benzinde ÖTV bir miktar düşürülüp, motorinde bir miktar artırılsa vergi gelirleri değişmez.

Bu şekilde bir öneri var ve arabası benzinli olanlar genelde bu öneriye sıcak bakabilir. Peki bu yapılabilir mi? 'Yapılabilir' demek çok zor, hatta mümkün değil.

Arabası benzinli olan bir kişinin bütçesi içinde benzin çok önemli yer tutmaz.

Ama en başta tarımın temel girdilerinden biri, hatta en önemlisi motorin ve motorin çiftçinin bütçesi içinde önemli bir yer tutar.

Bu nedenle de ülkemizde seçim vaatlerinin başında motorinin ucuzlatılması gelir. Her siyasal parti bir şekilde iktidara gelince motorini ucuzlatmayı vaat eder. Hatta mazotun 1 liraya indirileceği vaatleri akıllardadır.

Sorunlarda öncelik sorunu

Tartışma konusu enflasyon ve bütçe açığının mı, yoksa işsizliğin mi daha öncelikli olduğu.

İşsiz bir kişinin karnını enflasyonun düşük olması, devletin bütçesinin de açık vermemiş olması doyurur mu?
Bu kişilerin sayısı çok fazla ise ve hızla da artıyorsa hangi sorun daha önemli ve öncelikli olur?

Hem enflasyon düşürüp bütçeyi denk tutmak, hem işsizliği önlemek mümkün değil. Kaldı ki, bu kriz ortamında harcamayı artırmak enflasyonu yükseltmez. Çünkü talep zaten çökmüş durumda. Harcamalar ancak talebi biraz artırır ama o da enflasyon yaratmaz.

Öyle ise hem daha çok kişiye iş sağlayacak, hem de daha az maliyeti olacak önlemlere bakmalı.

Herkesin bir işsize bakması veya işe alması gibi saçmalıklar da hiç tartışılmamalı.

Firmalar krize dayanamıyor, işçi çıkarıyor, siz ona 'Haydi, hayır için bir işsiz çalıştır' diyeceksiniz. Bu bir öneri bile değildir, ama medya ne hikmetse bu adamları gündeme getirmek için bu tür saçmalıklarını 'öneri' diye sunuyor

Kaynak: Takvim Gazetesi

CEVAP VER