Milli Piyango'dan fiyasko çıktı

0
277

Kamuoyunda "Milli Piyango İhalesi" olarak bilinen şans oyunları lisans devri ihalesi dün yapıldı ve iptal edildi. İhale, katılımcıların verdiği yazılı tekliflerin yetersizliği ve ihaleye katılanların açık artırmaya teklif vermemeleri nedeniyle iptal edildi. İhale komisyonu tarafından açık artırmanın başlangıç noktası olarak belirlenen 1 milyar 622 milyon dolarlık rakam; ihaleye katılan iki katılımcının yazılı tekliflerinin de çok yukarısında kaldı.

Milli Piyango İdaresi Genel Müdürlüğü’ne ait piyango, hemen kazan ve sayısal oyunlar gibi şans oyunlarının 10 yıl süreyle lisans devri yoluyla özelleştirilmesi ihalesi dün Ankara’da yapıldı. Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı Osman İlter’in başkanlığında yapılan ihaleye, DAF Araştırma Geliştirme AŞ (Doğuş Holding/Alarko Holding/Fina Holding)-OPAP S.A Ortak Girişim Grubu ile Turkcell’in bu ihale için kurduğu Şans Oyunları Yatırım Holding AŞ katıldı. Nihai pazarlık görüşmeleri kapsamında ilk olarak, her iki katılımcıdan da yazılı teklifleri alındı.

İki firma da teklif vermedi

Yazılı tekliflerin ardından, ihale komisyonu açık artırma başlangıç rakamını

1 milyar 622 milyon dolar, açık artırma aralığını da 3 milyon dolar olarak açıkladı. Ancak her iki katılımcı da açık artırmaya katılmayacaklarını belirterek teklif vermeyince; İhale Komisyon Başkanı Osman İlter, ihalenin teknik olarak sonuçlandığını söyledi. İhaleden yarım saat sonra Özelleştirme İdaresi’nden yapılan yazılı açıklamada ise ihalenin iptal edildiği açıklandı.

İhalenin başlangıcı ile iptal edilmesi arasındaki süre ise sadece 1 saat oldu.

Özelleştirme İdaresi Başkan Yardımcısı ve İhale Komisyonu Başkanı Osman İlter de yaptığı açıklamada, katılımcılar tarafından verilen tekliflerin kendilerinin belirledikleri rakama yaklaşamadığını söyledi.

İhaleye teklif veren konsorsiyum içinde bulunan Yunanlı OPAP SA’nın Üst Yöneticisi (CEO) Christos Hadjiemmanuil ise, ihale sonrası açıklama yapan tek özel sektör temsilcisi oldu. Komisyonun söylediği rakamın beklentilerinin çok üstünde olduğunu ve bu duruma çok şaşırdığını belirten Hadjiemmanuil, kontratı imzalayan şirketin de lehine durumların oluşturulması gerektiğini söyledi.

Aldığı yüksek tutarlı özelleştirme ihaleleriyle dikkat çeken Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın’a göre ise Milli Piyango Şans Oyunları ihalesi ekonomik kriz kurbanı oldu. İhaleyi değerlendiren Akın, "Kriz ortamında para bulmak hem zor, hem de maliyetli. Her ne kadar ihaleye katılan grupların kapalı zarfla verdikleri teklifler açıklanmasa da, komisyon ile katılımcıların verdiği fiyatın birbirine yaklaşamadığı anlaşılıyor" dedi.

 

Konjonkt
ür uygun değil

Öte yandan, geçen ay başında Doğan Holding ve Lottomatica birlikte ön yeterlilik aldıkları şans oyunları özelleştirme ihalesine teklif vermeyeceklerini açıklamıştı. Doğan Holding’den yapılan açıklamada, konjonktürün uygun olmaması nedeniyle ihaleye teklif vermeme kararı alındığı belirtilirken, İtalya’nın önde gelen medya ve finansal hizmetler şirketlerinden Lottomatica ise stratejik nedenlerle ihaleden çekildiğini belirtmişti.

CEVAP VER