Mini torba sürprizleri

0
269

Geçtiğimiz ay kabul edilen torba yasanın bir benzeri geliyor. Mini torba olarak adlandırılan düzenlemelerin içinden sanayiden spora, tarım kesiminden belediyelere kadar birçok alanda sürprizler çıktı

Tarihi barış fırsatının ardından Meclis'te kabul edilen 'mini torba' yasa teklifi ile spor, MİT, krediler, yeni iskân alanları, çiftçi borçlarının taksitlendirilmesi gibi önemli düzenlemeler yapıldı. SPK, BDDK, kamu bankalarının İstanbul'a taşınmasına dönük çalışmalar sürerken, spor kulüplerinin merkezi de Ankara olacak. Kredi borcu nedeniyle cezaevine giren çiftçi serbest kalacak, 2004 öncesi borçları silinecek.

ÇİFTÇİ BORÇLARI SİLİNİYOR

Tarım Kredi Kooperatifleri'nden 30 Ocak 2004'ten önce üreticilerin kullandıkları krediler (yapılandırılanlar da dâhil) silinecek. Davalar duracak, mahkûmiyet kararlarının infazı ertelenecek, infazı devam edenler tahliye edilecek. Ziraat Bankası'ndan 20 Ağustos 2002'den önce kullanılan kredilere de aynı imkân sağlandı. Kooperatiflere sağlanan ödeme kolaylıkları, beş yıldan uzun vadeli kredi kullananlar için de geçerli olacak. Ayrıca, düzenlemenin yayımlandığı tarihten önce dava konusu edilmiş ve icra takibi başlatılmış alacaklar için başvuruda bulunulması halinde, davalar sonlandırılıp, icra takipleri durdurulacak. Ayrıca özel güvenlik şirketlerince sağlanan koruma ve güvenlik hizmetleri, işe başlanan gün mesai bitimine kadar valiliğe bildirilecek. Mevcut uygulamada, bir hafta önceden yazılı bildirme zorunluluğu vardı. Bu düzenleme ile şirketlerin cezai yaptırımla karşı karşıya kalmasının önüne geçiliyor. Kolluk kuvvetleri ile MİT'ten emekli olanlar özel güvenlik eğitimi alarak özel şirketlerde çalışabilecek.

AR-GE DESTEĞİ

Küçük sanayi sitelerinin desteklenmesi amacıyla verilen kredilerden kaynaklanan borçlarını ödeyemeyen girişimcilere ödeme kolaylığı getirildi. Kooperatifler aracılığıyla kullandırılan kredilerden hemen ödenmesi gerekenler için enflasyon oranında güncelleme yapılarak, yeniden yapılandırılacak. İsteyenler 36 ay taksitlendirebilecek. Ayrıca AR-GE projelerinin desteklenmesi amacıyla ayrılan ödenek, kamu idarelerinin her takvim yılı için 10 milyon liradan 50 milyon liraya çıkarıldı.

Sabah

CEVAP VER