Sağlıkta akıllı kart dönemi başlıyor

0
250

Sosyal güvenlik sistemi sil baştan yapılandırılıyor. Sağlıkta 'akıllı kart' dönemi başlıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanı Emin Zararsız, akıllı kart uygulamasının yakında başlayacağını açıkladı. Bolu'daki pilot uygulamanın tüm illere yayılacağını anlatan Zararsız'ın verdiği bilgiye göre; artık kronik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar ve en son yapılan tedavi, akıllı karttan anında görülebilecek.

T.C. kimlik numarası üzerinden yapılan sahte işlemler de böylece son bulacak. Emin Zararsız, "Akıllı kartı 'vatandaşı çağırıp mı verelim, yoksa biz mi götürüp verelim' konusuna bakıyoruz" şeklinde konuştu. SGK Başkanı Zararsız'ın sosyal güvenlik sistemindeki son gelişmelere ilişkin diğer mesajları da şöyle:

İlaç fiyatlarında, son dönemde yapılan düzenlemelerle yüzde 60'a varan indirim oldu. Artık suistimal kanalları tıkanıyor. Hangi ilaç hangi eczaneden alınıyor, hangi doktor hangi reçeteyi yazıyor, izleniyor.

YAŞ DEĞİŞMİYOR

Borç yapılandırma yasası çıkar çıkmaz Gelir İdaresi ile birlikte konuya ağırlık vereceğiz.

İlan verip, herkese duyuracağız. Memurlara, kadınlara 'erken emeklilik' gibi yorumları duyuyoruz. Prim ödeme gün sayılarında, hizmet yılı ve yaş konusunda herhangi bir değişiklik yok.

CEVAP VER