SGK’nın kasasına iki günde 20 milyon lira girdi

0
271

Bir hafta içinde 143 bin 223 bin kişi borcunu taksitlendirmek için bürolara koştu. Bu süre içinde 1 milyar 968 milyon 281 bin lira yapılandırıldı. Banka kredisiyle emeklilik fırsatı yakalayanların yoğun ilgisi sebebiyle iki gün içinde SGK’nın kasasına 20 milyon 284 bin lira para girdi.

Borç yapılandırmasına koşan kesim arasında en büyük grubu 79 bin 598 ile iş verenler oluşturuyor. İşverenler ödemedikleri çalışanlarının primleri için şu ana kadar 1.1 milyar lirayı takside bağladı. 146 belediye de borcunu takside bağlamak için SGK bürolarına gitti. İçlerinde önemli takımların da bulunduğu 27 spor kulübü SGK’ya olan 6 milyon liralık borcu indirimli imkandan yararlanarak takside bağladı.

ESNAF EMEKLİ OLMAK İÇİN 14 MİLYON LİRA ÖDEDİ

Bağ-Kurlu esnaf ise emeklilik fırsatını kaçırmamak için SGK merkezleri önünde erkenden kuyruğa giriyor. Şu ana kadar 39 bin 374 esnaf borcunu yapılandırdı. Bunlar şimdiden 14 milyon lira ödeme yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu vatandaşların yoğun taleplerine cevap vermek için sürekli sistem yenilediklerini açıkladı. Vergi ve prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasıyla ilgili olarak geliştirilen yapılandırma uygulamalarının SGK internet portalından dış kullanıcılara ve intranet portalından ise Kurum içi kullanıcılar için esnafın hizmetine sunulduğu belirtildi. Uygulamaların hizmet verme performansının yüzde 95’ in üzerinde olduğu kaydeden yetkililer, “Hizmete alındığı günden itibaren yoğun bir kullanıma ulaşan sistemde yoğun saatlerde yavaşlama bazen de kısa süreli kesintiler yaşanmaktadır. Bu tip yavaşlama ve kesintilerin önlenmesi amacıyla da tüm yazılım ve donanım birimlerimizle anında olaya müdahale edilmekte ve önlem alınmaktadır. Ayrıca sistemin sağlıklı çalışması amacıyla da gereken izleme yapılarak iş süreçlerinde ve uygulama alt yapısında gereken değişiklikler hemen işleme alınmaktadır.” değerlendirmesi yaptı.

CEVAP VER