Sigarada Dimyat’a pirince giderken

0
268

EVDEKİ bulgurdan olunuyor!

Tablo-I’e bakar mısınız?
Çocukken, saklambaç oynarken “Önüm-arkam, sağım-solum sobe” derdik ya…
Onun gibi bir şey!..
Türkiye’de 7 liraya (yaklaşık 4.55 dolara) satılan sigara (örneğin Marlboro) haritaya göre önümüz, arkamız ve sağımızda komşu olan ülkelerde; 0.98, 1.52, 1.29, 1.34, 1.48 dolara satılıyor.
1 KAMYONDAN 2 MİLYON KÂR
Yüksek, orta, düşük ve ucuz sigaraların zam öncesi ve sonrası vergileri ve satış fiyatının gösterildiği Tablo-II’de de fark edileceği gibi, zam öncesi bir paket Marlboro’da 4.03 TL olan vergi, yüzde 36 artırılarak, 5.48 TL oldu
Buna göre perakende satış fiyatı 7 TL olan sigaranın, 5.48 TL’si yani yüzde 78’i vergi!
Başka bir anlatımla fabrika çıkış fiyatı, nakliye ve aracı kârı toplamı 1.52 TL olan sigara bunun yüzde 461’i olan bir fiyata yani 7 TL’ye satılıyor. Böyle olunca, sigara kaçakçılarına da gün doğuyor. Adeta bayram ediyorlar.
Bir kamyon kaçak ya da sahte sigaradan 2 milyon lira kazanç sağlıyorlar!..
İşin doğrusu, sigaraya yapılan zam, sigara içmeyi de bıraktırmıyor. İçenler keşke sigarayı bıraksalar, hiç değilse sağlık politikalarına fayda sağlanmış olur. Tüketiciler başka formüller buluyorlar. Örneğin kaçak sigaraya yöneliyorlar. Yapılan yüksek zamlar, kaçak ya da sahte sigara piyasasını canlandırıyor. Kayıtdışılık giderek artıyor. Tüketicilerin bir kısmı da bir alt düzeydeki sigaraya yöneliyorlar, vergiler azalıyor.
Sonuçta fazla vergi, vergiyi öldürüyor. Dimyat’a pirince giderken, evdeki bulgurdan olunuyor. Konuyu ve devlete 
gelir kaybı yaratmayan bazı çözüm önerilerini bir başka yazımızda ele alacağız.

 

CEVAP VER