SPK, Beşiktaş’ta inceleme başlattı

0
236

Piyasa değeri 17 günde 308 milyon dolara ulaşan Beşiktaş’ın hisselerine satış geldi. Hissedeki hızlı yükselişe SPK’nın inceleme başlattığı iddia edildi

Sahalarda son haftalarda yaptığı ataklarla şampiyonluğuna koşan Beşiktaş, borsada ise yönünü aşağı çevirdi. 8 Mayıs’tan bu yana soluksuz bir yükselişle piyasa değeri 95 milyon dolardan 308 milyon dolara çıkan Beşiktaş hisseleri dün değer kaybetti. 
Yılbaşından bu yana kâğıtta yaşanan yüzde 768’lik yükselişi spekülatif bulan uzmanlar, şampiyonluk beklentisiyle kâğıda alım getiren bazı oyuncuların şimdi satışa geçtiğini söyledi. 

Beşiktaş’ın şampiyonluğu göğüslemesi durumunda dahi artacak olan gelirlerinin belli olduğunu ve elde edilecek gelirlerin bu oranda bir yükselişi açıklamaya yetmeyeceğini savunan uzmanlar, “Kâğıtta şampiyonluk beklentisi yaratılarak küçük yatırımcının dikkati ve ilgisi yaratılmaya çalışıldı. Şimdi herhalde beklenti bittiği için satış yaşanıyor. SPK inceleme başlatmalı” dedi.
 
Gelirleri arttı
Öte yandan, İMKB dün şirketten yaşanan hızlı yükseliş için açıklama istedi. Şirketten yapılan açıklamada ise ‘özel bir durum yoktur’ denilmesine karşın Sermaye Piyasası Kurulu’nun da hissedeki olağandışı fiyat hareketlerini incelemek için inceleme başlattığı iddia edildi. 
Dün yüzde 1.65 değer kaybeden hisselerin piyasa değeri de iki günde 9 milyon dolar eridi. Öte yandan, Türkiye Kupası’nı müzesine götüren Beşiktaş aynı zamanda 2.5 milyon doları da kasasına koydu. Beşiktaş Lig şampiyonu olması durumunda ise 6.5 ise milyon TL gelir elde edecek. Şirket, son haftalarda bilet, forma ve bayrak satışlarıyla da gelirlerini artırdı. 
 
Trabzonspor’a satış geldi 
Lig şampiyonluğu yarışında bulunan Trabzonspor hisseleri ise yatırımcıların bu hafta oynanacak son maçları riskli bulmasının etkisiyle düşüşe geçti. 
Dün yüzde 12.71 düşen Trabzonspor’un piyasa değeri de 167 milyon dolara geriledi. Trabzonspor’un yılbaşından bu yana getirisi ise yüzde 42 oldu.
 

CEVAP VER