Stratejik Yol Haritası kaldırılıyor

0
279

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB), destekleme mekanizmasında köklü değişikliğe gidiyor. Kurum, KOBİ’lerin desteğe daha kolay ulaşabilmesi için birtakım yenilikler getiriyor. Artık destek almak isteyen işletmeler bürokrasiye takılmayacak, KOSGEB kredi kaynaklarına daha kolay erişebilecek. 2003 yılında başlatılan ve KOBİ’lerin desteklere ulaşmasında önemli bir engel olan Stratejik Yol Haritası (SYH) uygulaması yeni dönemde kaldırılıyor. Bir başka yenilik ise işletmelere Ar-Ge ve inovasyonun yanında tasarım desteğinin de verilmesi.

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, KOSGEB desteklerini revize ettiklerini, sade, ulaşılabilir ve anlaşılabilir bir destekleme sistemi üzerinde çalıştıklarını söyledi. Kredileri rehabilite ederek hem daha kolay ulaşılmasını sağlayacaklarını hem de niteliklerini artıracaklarını kaydeden Kaplan, "Yeni destek sisteminin sade, anlaşılabilir ve ulaşılabilir olmasına dikkat ettik. Şu anda bu çalışmalarımız onay mekanizmalarından geçiyor. Yakın bir zamanda kamuoyuna açıklayacağız." dedi. Kaplan, yeni dönemde para dağıtmak yerine gelişen firmalara araç olacaklarını vurguladı. 
KOSGEB, desteklerini de revize ediyor. KOBİ’lerin desteklere daha kolay ulaşabilmesinin yolu açılıyor. Bu kapsamda desteklere nitelik kazandırmak için proje bazılı destekleme modeline geçiliyor. Artık bundan sonra destekler; bölgesine, sektörüne ve ölçeğine göre ayrı ayrı ve esnek bir yapıda olacak. Bu esneklik ‘konfeksiyon tarzı bir destekleme değil, terzi usulü’ bir destekleme modeli niteliği taşıyor. Desteklerden yaralanmak isteyen bir işletme, önce KOSGEB veri tabanına kaydolması, ardından Stratejik Yol Haritası (SYH)’nı doldurması gerekiyordu. Birçok KOBİ, çok detaydan dolayı SYH doldurmuyor, desteklerden de yaralanamıyordu. Yaklaşık 60 sayfa ve 200 sorudan oluşan SYH, artık engel olmaktan çıkacak. Bunun yerine daha kolay erişilebilir şekilde destek vermenin yolu açılacak. KOSGEB, ayrıca yeni dönemde hedef kitlesini de değiştirecek. Daha önce sadece imalat sanayini destekleyen KOSGEB, şimdi tüm KOBİ’leri hedef kitlesine dahil etti. 
Desteklemelerde  birliği-güç birliği projelerine öncelik tanımak istediklerini dile getiren KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, "Kriz ortamında kredi finansmanı çok azaldı. Krizde KOBİ’lere finansmana erişimini kolaylaştıracak desteklere öncelikler verdik. 2009 yılında özellikle kredi faiz desteklerine ağırlık verdik. Ama yeterli olmadı. Kaynaklar kısıtlıydı." şeklinde konuştu. "Kredi veren bir yapı değil, kredi mekanizmalarını kolaylaştıran bir yapıyız." diyen Kaplan, şöyle devam etti: "Kriz ortamında bankaların ister istemez, fazla temkinli davranmaları sonucunda kredi musluklarını çok ciddi kıstıklarını gördük. Bu nedenle hem Kredi Garanti Fonu boyutu hem de Cansuyu kredileri diye adlandırdığımız kredi faizi destekleriyle KOBİ’lere önemli bir imkan sunmaya çalıştık." 
Kaplan, son uygulamayla 100 bin işletmeye 2,5 milyar TL kredi verdiklerini kaydetti. Mevcut kredi desteklerinin sürdürülebilir bir yapıya sahip olmadığını dile getiren KOSGEB Başkanı, "Bunlar özellikle olağanüstü dönemlerde, kriz ortamlarında bir tedavi veya normalleşme için uygulanıyordu. Devam etmesi de çok mantıklı değildi. Rekabet gücünü artıracak daha kalıcı desteklere yönelmek gerekiyordu." ifadelerini kullandı. 
Kaplan’ın verdiği bilgilere göre, kredi faizi, KOSGEB desteklerinin içinde önemli bir yer tutuyor. 2003-2009 yılları arasında 126 bin işletmeye 6 milyar 680 milyon kredi faizi desteği verildi. Türkiye‘de 3,4 milyon KOBİ faaliyet gösteriyor. Şubat ayı itibariyle 316 bin işletme KOSGEB veri tabanına kayıt oldu. Daha önce 120 bin işletme kayıt yaptırırken son 1,5-2 aylık bir süre zarfında 190 bin işletme daha kayıt oldu. 
KOSGEB; fuar, yurtdışı iş gezileri, nitelikli eleman temininin yanı sıra Ar-Ge, inovasyon, eğitim ve danışmanlık hizmetleri, kredi-faiz destekleri veriyor. Kurum, yeni dönemde tasarıma da destek verecek. Tasarımın rekabette çok önemli bir unsur olduğunu vurgulayan Kaplan, şu bilgileri verdi: "Bu konuda tasarım hizmeti almayı destekleyeceğiz. Eğer işletmeci tasarımcı almayı düşünüyorsa ona da ayrıca destek vereceğiz. Bunun yanında dışarıdan endüstriyel tasarım, ürün tasarım hizmeti almayı destekleyeceğiz. Yurt dışında marka tescilini de desteklemeyi düşünüyoruz."

CEVAP VER