Torbadan katmerli teşvik

0
310

Çeşitli ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Aydın'a gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 3 defa kendisine sunulan iş önerisini reddederek çalışmayan kişilerin yeşil kartlarının iptal edileceğini söyledi.

Aydın programı kapsamında 8 Mart Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen panelde velilere seslenen Bakan Dinçer, "Çocuklarınızı meslek liselerini yönlendirin" dedi.

AK Parti olarak yoksullukla mücadele ettiklerini belirten Bakan Dinçer, bunu verdiği rakamlarla açıkladı. Aydın Kültür Merkezi Hidayet Sayın Salonunda düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Paneli'ne Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bankı Ömer Dinçer'in yanı sıra Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş, AK Parti Aydın Milletvekili Atilla Koç, Ahmet Ertürk, Mehmet Erdem, AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin ADÜ Rektörü Prof Dr. Mustafa Birincioğlu ve davetliler katıldı.

Bütün kamu çalışanlarına eş ve çocuk yardımı yaptıklarını dile getiren Bakan Ömer Dinçer, "Bir yılda 1 Geçtiğimiz hafta (25 Şubat 2011) yürürlüğe giren 6111 Sayılı Torba Kanun'la ilgili çok sayıda yazı yazdık, yazmaya da devam edeceğiz.

Şimdiye kadar ağırlıklı olarak vatandaş (işçi, memur, esnaf vb.) boyutuyla ele aldığımız kanunda, işverenler için de çok kritik düzenlemeler var.

İşverenlerin SGK'ya olan borçlarının yapılandırıldığını ve nisan sonuna kadar başvurmaları halinde peşin veya 6, 9, 12 ve 18 taksit halinde ödeyebileceklerini biliyoruz. Bunun yanında getirilen çok önemli bir diğer düzenleme de belirli şartlarla işe alınacak kişiler için sağlanan prim teşvikidir.

Kimleri işe almak gerekiyor?

Yasada belirtilen kapsamdaki kişileri 31 Aralık 2015 tarihine kadar işe alan işverenlere, sigorta primi işveren payı, işe aldıklar kişiye bağlı olarak değişen sürelerle İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. Bu kapsamda 18-29 yaş arası gençler veya 18 yaşından büyük kadınlardan;

1. Mesleki yeterlilik belgesi sahibi olanlar için 48 ay süreyle,

2. Meslek lisesi, meslek yüksek okulu veya İŞKUR kurslarından mezun olanlar için 36 ay süreyle,

3. İlk iki madde kapsamında meslek belgesi olmayanlar için 24 ay süreyle,

4. İlk iki maddede belirtilen meslek belgesi sahibi olup da 29 yaşından büyük olan erkekler için 24 ay süreyle,

5. Yukarıdaki dört madde kapsamında işe alınan kişiler İŞKUR'a kayıtlı işsizler arasından seçilmesi halinde ilave olarak 6 ay süreyle, işveren prim tutarları fondan karşılanacak. Ayrıca hâlihazırda çalışmakta olup da 1 Mart 2011 itibarıyla mesleki yeterlilik belgesi veya meslek lisesi/yüksekokulu diploması alan işçi için de 12 ay süreyle prim teşviki verilecek.

Hiçbir mesleki belgesi olmayan fakat İŞKUR'a kayıtlı olan bir kişinin işe alınması durumunda ise 6 ay süreyle prim teşviki verilecek.

Son altı ay kuralı geçerli

Her bir teşvik maddesinden yararlanabilmek için, işe alınan kişinin son altı ay içinde SGK'ya bildirilmemiş olması ve işe girdiği işyerindeki son altı aylık personel ortalamasına ilave olarak işe alınması gerekiyor. Böylece bir işyerinden diğerine aktarma yapıp teşvik alınamayacağı gibi, işverenlerin bir işçiyi çıkarıp yerine başkasını alarak teşvikten yararlanması da önlenmiş oluyor.

Kafası karışanlar için

Yukarıdaki maddeler ve süreler kafanızı karıştırmışsa işin Türkçesiyle ifade edelim. Devlet işverene diyor ki; 31 Aralık 2015'e kadar işe alacağın ilave personel için sana prim teşviki veririm. Ancak;

· Bu kişi İŞKUR'a kayıtlı olmayan vasıfsız (mesleksiz) işsizlerden olursa kusura bakma, teşvik yok.

· Bu kişi İŞKUR'a kayıtlı olur ama vasıfsız olursa benden sana 6 ay,

· Zaten çalıştırmakta olduğun işçiler 1 Mart 2011'den sonra meslek belgesi alırsa 12 ay,

· İşe alacağın kişi 18-29 yaş arası gençlerden veya 18 yaşından büyük kadınlardansa ve vasıfsız ise 24 ay,

· Bu 18-29 arası gençler ve kadınlar İŞKUR'a kayıtlı işsizlerden ise 30 ay,

· Bu İŞKUR'a kayıtlı 18-29 yaş arası gençler ve kadınlar meslek/lisesi veya İŞKUR kurslarından diplomalıysa 42 ay,

· Bu 18-29 yaş arası gençler ve kadınlar hem İŞKUR'a kayıtlı hem de mesleki yeterlilik belgesi sahibi iseler, 54 ay boyunca sigorta primi işveren payın benden, diyor.

Teşvik şartlarından da anlaşılacağı üzere devlet, öncelikle bütün işsizlerin İŞKUR'a kaydolmasını istiyor. Bunun yanında vasıfsız işsizlerin en azından İŞKUR kurslarıyla da olsa meslek edinmelerini sağlamaya çalışıyor.

Diğer taraftan işverenlerin yararlanabileceği prim teşvikinde asgari ücret değil, prime esas kazanç tutarının esas alındığını da belirtmiş olalım. Zira asgari ücret esas olduğunda işverenin avantajı işçi başı 155 lirayla sınırlanmış oluyordu. Ancak prime esas kazanca göre teşvik sağlandığından, işçi başı teşvik 1.009 liraya kadar çıkabiliyor.2 Milyar 59 Milyon TL'lik sosyal yardım yapıldı. Bunun 6 Milyar TL'si yeşil kart uygulamasına aktarılan para. Yeşil kartlıların çalışmak için gittikleri yerlerde sigorta anlaşması yaptıklarını duyuyoruz. Fakat Torba Yasasıyla birlikte yeşil kart sahibi kişiler çalışmaya başlamasıyla birlikte kartları iptal edilmeyecek. Çalıştığı sürece o kişinin yeşil kartı askıda duracak. Fakat gösterdiğimiz işleri beğenmeyen ve çalışmak istemeyen kişiler üst üste gösterilen üç işi beğenmediği takdirde yeşil kartlarına kaybedecek. Yani çalışmayanın yeşil kartı iptal edilecek. Biz milletimizi çalışmayı yönlendirmeye çalışıyoruz. Aile sigortasıyla aylık 600 TL verilen bir aileye çalışmaya yönlendiremezsiniz" dedi.

Son iki yılda pek çok ülkede işsizliğin arttığını belirten Bakan Dinçer, "2010 yılında bir milyon 314 Bin kişiye iş sağladık. Fakat aynı dönemde işsizlik de arttı. Bu şundan kaynaklanıyor. İş sahibi yaptığınız kişiden çok her yıl çalışma yaşına giren nüfusumuz var. Biz ortalama yıllık 550 bin kişiye iş sahibi yaparken, her yıl 800 bin kişi iş alanına giriyor. Türkiye'de işsizliğin azaltılması için çocuklarımızın mutlaka meslek sahibi yapılması gerekmektedir. Her sanayi bölgesinde açık iş alanları var.

Fakat o mesleğe uygun işi bilen eleman yok. Bu ihtiyacı gidermek için ise geçen yıl 167 Bin kişiyi meslek sahibi yaptık ve bunlardan 37 bin kişiyi işe soktuk. Bu yıl ise 162 bin kişiyi meslek sahibi yapıp onlardan yüzde 24'ünü işe yerleştirdik. İşsizliğin çözümünde meslek öğrenimine ihtiyacımız var. Anneler babalar çocuklarınıza mutlaka meslek liselerine yönlendirmeli" diye konuştu.

ADÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Birincioğlu tarafından yürütülen panelde konuşan Bakan Dinçer, yoksullukla mücadele ettiklerini 2010 yılında 818 bin yoksul türediğini doğruladı. Türkiye'de 2002 yılında her yüz haneden 22.4'nün yoksul olduğunu bu rakamı 2008 yılında yüzde 13'e indirdiklerini 2010 yılında ise bu rakamın ekonomik krizden dolayı yüzde 14 yükseldiğini dikkat çeken Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, "Herkes bizleri 'yoksul türedi' diye eleştiriyorlar. Fakat biz 8 yılda yüz haneden onunu yoksulluktan çıkarmışız ve bunu da görmek lazım. 2002 yılında ülkedeki en fakir kesimini oluşturan yüzde 10'luk dilim gayri safi milli hasıladan 1.6 Milyon TL alırken, bu durum 2009 yılında 4.5 Milyon TL oldu. Ülkenin en zengin bölümünün yer aldığı yüzde 10'luk kesimin bu yıl gayri safi milli hasıladan aldığı pay 2002 yılına göre yüzde 0.9 artmıştır. Bu demek oluyor ki daha çok yoksul kesime kaynak aktarılıyor. 2002 yılında en fakirle en zengin kesim arasındaki fark 18 kat idi, şimdi ise aradaki bu fark 11.9'a düştü. Bü
tün rakamlar açık ve net Türkiye'de yoksullukla mücadele edildiğini gösteriyor" şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, panel sonunda vatandaşların sorularını da yanıtlarken, girişimcilik kursu alan bayan girişimciler sertifikalarını Bakan Ömer Dinçer'in elinden aldılar.

Bugün – Sadettin ORHAN

CEVAP VER