Vergi artışı kapıda mı?

0
294

Hükümetin son zamanlarda sık dile getirdiği “makro ihtiyati tedbir” ifadesine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in son katkısı “BSMV’de artış olabilir” beklentisine yol açtı. Şimşek, “2011 yılında yeni bir vergi getirmeyi düşünüyor musunuz” sorusuna “Şu an itibarıyla vergilerde herhangi bir indirim veya artış öngörmüyoruz, bütçemizi ona göre yaptık… Makro ihtiyati tedbir anlamında, yani cari açığın kontrol altına alınması veya eğer bir aşırı ısınma durumu söz konusu olursa birtakım tedbirlerin alınması tabii ki her zaman mümkündür” dedi. CHP’li Mustafa Özyürek talebi kısmak için kredilerden alınan banka ve sigorta muameleleri vergisinde (BSMV) artış olabileceğini ileri sürdü. Bakan Şimşek sözlerini TBMM Genel Kurulu’nda önceki gece torba kanun tasarısı görüşmeleri sırasında sorulan soruya karşılık söyledi.

‘BSMV’DE ARTIŞ OLABİLİR’

CHP’li Mustafa Özyürek, Şimşek’in sözlerini değerlendirirken, talebi kısarak ekonomiyi soğutmak amacıyla banka kredilerinden alınan BSMV’de artış olabileceğini savundu. CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de otomotiv ithalatının cari açığın artmasında önemli bir faktör olduğunu belirterek, otomotivden alınan vergilerde artış olabileceğini söyledi.

SİHİRLİ CÜMLE

Daha önce de bütçe görüşmeleri sırasında Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Şimşek çeşitli konuşmalarında “makro ihtiyati tedbir” ifadesini kullandılar.

Ahmet Kıvanç-HT EKONOMİ

CEVAP VER