Vergi dairelerinde çare yeni sistemde

0
324

Torba yasadaki ödeme kolaylığı vergi borçlusu mükellefler tarafından büyük ilgi görünce bazı vergi daireleri çareyi randevulu sisteme geçmekte buldu.

Birikmiş kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasını düzenleyen torba yasa vergi borçlusu mükelleflerin olağanüstü ilgisiyle karşılaştı. Vergi borçlusu mükellefler torba yasadan yararlanmak için beklenmedik biçimde vergi dairelerine akın edince birçok vergi dairesi müdürlüğü uzun kuyrukları önlemek için çareyi randevulu sisteme geçmekte buldu.

4 GÜN SONRA GELİN

Bugün gazetesinden Erdoğan Süzer'in haberine göre, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana gibi büyük şehirlerin merkezlerinde bulunan vergi daireleri, vergi borçlarını yeniden yapılandırmak için vergi müdürlüklerine adeta akın eden mükelleflere 2 ila 4 gün sonrasına randevu verip evine gönderiyor. Aşırı yoğunluk ve randevu sistemi karşısında şaşkınlık yaşayan kimi mükellefler, yasadan yararlanamayacağı endişesi yaşıyor. Vergi dairesi çalışanları, bir an önce sistemden yararlanma konusunda ısrarcı olan mükelleflere başvuru için önlerinde bir aydan fazla süre olduğu yönünde açıklama yapıyor.

MTV'DE ÇOK YÜKSEK

Konuya ilişkin bilgi veren Gelir İdaresi Başkanlığı yetkilileri, yoğunluğun özellikle motorlu taşıtlar vergisi tahsilatı yapan vergi dairelerinde olağanüstü boyutlara ulaştığını belirtirlerken, "Günde ortalama 10 binin üzerinde mükellefe hizmet vermeye çalışıyoruz. Yasadan yararlanmak için henüz uzun süre var. Ancak mükellefler bir an önce sistemden yararlanma gayreti içinde müdürlüklere akın edince çareyi randevu sistemine geçmekte bulduk. Aksi halde uzun kuyruklar vatandaş için gereksiz bir eziyete dönüşecekti" dediler.

2 DAKİKA SÜRÜYOR

Yetkililerin verdiği bilgilere göre vergi müdürlüklerine gelen mükelleflerin kimi sadece yasa hakkında bilgi almak isterken büyük çoğunluğun başvuru formu aldığını söylediler. Yetkililer, yapılandırma işleminin uzun sürmediğini, yaklaşık 2 dakika içerisinde işlemlerin yapılabildiğini belirtirlerken, aşırı yoğunluk nedeniyle normal mesai süresinin zaman zaman talebi karşılamaya yetmediğini, randevu sistemi sayesinde işlerin düzene girdiğini söylediler.

3 GÜNDE 101 BİN BAŞVURU

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha önce yaptığı açıklamada 7 Mart'ta başlayan yapılandırmanın ilk üç gününde 101 bin kişinin birikmiş borçlarını ödemek için vergi dairelerine başvuru yaptığını açıklamıştı. Gelir İdaresi Başkanlığı Bilgi İşlem Merkezi oluşturduğu yeni programla başvuruda bulunan kişilerin borç tutarlarının yapılandırılması işlemini merkezden anı anına izleyebiliyor.

Kaynak : http://www.internethaber.com

CEVAP VER