Vergi denetimi siyasi tehdit sopası olmasın

0
285

İSMMMO Başkanı Arıkan, vergi sisteminde yapılması planlanan bazı değişiklik ve düzenlemelerin vergi denetimini siyasallaştırma riski taşıdığı uyarısında bulundu. Arıkan, "Denetimin siyasallaşmasının önünün kesilmesi ancak özerk bir vergi idaresi ile olur" dedi.

 

İSTANBUL Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, vergi sisteminde yapılması planlanan bazı değişiklik ve düzenlemelerin vergi denetimini siyasallaştırma riski taşıdığını söyledi. Arıkan, vergilendirmede mali güç ilkesini en iyi gözeten verginin gelir vergisi olduğunu ve bu nedenle vergi rejiminin omurgasını gelir vergisinin oluşturması gerektiğini vurguladı. İSMMMO’nun Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirdiği seçimsiz 20. Olağan Genel Kurulu toplantısında açılış konuşmasını yapan Yahya Arıkan, Yeni Gelir Vergisi kanun taslağı çalışmalarının amacının vergi kayıp ve kaçağıyla mücadele olduğunu hatırlatarak, şunları söyledi: 
 
Erke sopa veriliyor
 
"İyi de hangi hükümet dönemi olursa olsun, Maliye Bakanlığı’nın hangi işletmeye hesap sorup hangisine sormadığını nasıl takip edeceğiz? Hangi vergi mükellefine gidecek, hangisine gitmeyecek? Bu sistem, siyasi erkin eline sıkı bir tehdit sopasının verilmesi riskini taşımaktadır. Denetimin siyasallaşması riskini taşımaktadır. Denetimin siyasallaşmasının önünün kesilmesi 
ancak özerk bir vergi idaresi ile olur."
 
Siyasallaşma riski
 
Arıkan, Gelir Vergisi kanun taslağındaki yeni güvenlik müesseselerinden biri olan ’beyanname ön kontrol sistemi’ne ilişkin şu 
eleştiriyi yaptı: "İşleyiş şöyle tarif ediliyor: Mükelleflerin beyanname vermelerinden sonra, Vergi İstihbarat Merkezi devreye girecek. Beyandaki rakamlar, mükellefin bilgileri, aynı bölgedeki diğer mükelleflerin beyanları ve sektör ortalamalarıyla karşılaştırılacak. Mükellefin beyanı, sektör ortalamasının altındaysa, sistem uygunsuzluk sinyali verecek. Mükellefe ’verdiğin beyannameyle ilgili tereddütlerimiz var. Durumunu gözden geçir’ denecek ve belli bir süre verilecek. Mükellef, beyanname bilgilerini gözden geçirip, düzeltmezse, o zaman hakkında kapsamlı inceleme yapılacak. Beyanname bilgileri doğru değilse, cezai işleme geçilecek. Beyannamelerin ön kontrol sistemi, iktidarda bulunan siyasi partinin görüşünü benimsemeyen vergi mükellefleri için baskı unsuru olarak kullanılacak bir değerleme ölçüsü olabilir. Vergi incelemelerinin siyasallaşması endişesi hep var olacak."

CEVAP VER