Vergi kaçırmak imkansız olacak!

0
243

Bakan Mehmet Şimşek’e göre yakında öyle teknolojiler kullanılacak ki vergi kaçırmak zorlaşacak. 15 liranın üzerindeki tekstil ürünlerine dijital etiket takılarak, radyo frekansı ile taşımacılık yapan Tırlar taranabilecek

Maliye Bakanlığı, vergi tabanının genişletilmesi ve yeni kaynaklar yaratılması için tekstil sektörünü de mercek altına aldı. Alkollü içki ve tütün mamullerinde olduğu gibi tekstilde de bandrole dayalı ürün izleme sistemine geçilecek.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Her takım elbiseye dijital etiket takacaksınız, bütün bilgiler izlenebilecek. Bir kamyon dolusu ürün beş dakikada radyo frekansı ile taranabilecek" dedi.

15 TL’DEN PAHALI ÜRÜNE KISKAÇ

Bakan Şimşek, kayıt dışı ile mücadele kapsamında personel yönetimine esneklik tanıyacaklarını, denetim elemanı almaya sınır koymayacaklarını söyledi.

İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası’nın (İNTES) toplantısına katılan Şimşek, tekstil ürünlerinin bandrolle izlemeye alınacağı mesajını verdi. Mevcut uygulamayla tütün ve alkollü içkilerin tamamında ürün markası sistemden ve mobil denetim cihazlarıyla izlenebiliyor. Şimşek, sistemin işleyişini şöyle açıkladı: "Bir iki yıl içerisinde öyle teknolojiler uygulamaya konulacak ki artık vergi kaçırmak, yani kayı dışı çalışmak çok zor olacak. Örneğin, her üretilen 15 liranın üzerindeki bir ürüne etiket yapıştırıyorsunuz. Bir makine aracılığıyla bir iki dakika içinde dijital etiketli bütün ürünleri okuyabiliyorsunuz. Bir kamyonu, bir TIR’ı birkaç dakika içinde radyo frekansı kullanarak tarayabiliyorsunuz. Biz şunu diyebiliriz, ‘Takım elbise üretecekseniz her elbiseye şunu takacaksınız, idareye bildireceksiniz.’ Diyelim ki bildirmediler, ürünleri TIR’a koydular. TIR yolda yakalandı. 5- 10 dakikada makine ile tarayıp, ürünlerin kaydının olup olmadığı tespit edilebilecek."

CEVAP VER